Világ hvg.hu 2023. augusztus. 04. 13:28

Ukrán hírszerzés: Belarusz olajfinomítót támadnának meg az oroszok, és Ukrajnára kennék

A hamis zászlós művelettel vonná be Moszkva a háborúba szövetségesét, Minszket.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Hamis zászlós műveletet tervez Moszkva egy fehéroroszországi olajfinomító ellen, és a támadást Ukrajnára kenné, közölte pénteken az ukrán biztonsági szolgálat a Telegramon.

A támadást Oroszország a közlemény szerint a Belarusz délkeleti részén fekvő Mazir (oroszul Mozir) város olajfinomítója ellen követné el, és ukrán szabotőrökre kenné, hogy ezzel beugrassza a háborúba a szövetséges Fehéroroszországot.

A műveletet Ukrajna szerint az orosz hadsereg és hírszerzés együtt hajtaná végre. Az egység tagjai a Wagner-csoport zsoldosainak álcázva jutnának fehérorosz területre. Mint ismert, a júniusi zendülés után a zsoldossereg katonáit Belarusz önként befogadta.

Összefoglalva: az ukrán hírszerzés szerint wagneresnek álcázott orosz katonák és hírszerzők szivárognának be Fehéroroszországba, akik megtámadnák a maziri olajfinomítót, a támadásért pedig Moszkva Ukrajnát tenné felelőssé.

Az ukrán biztonsági szolgálat semmilyen bizonyítékkal nem támasztotta alá állításait. Azt közölték, hogy értesülésük több forrásból származik, köztük egy elfogott orosz katonától.

Emlékezetes, hogy az ukrajnai invázió kezdetén Moszkva Fehéroroszország területéről induló egységekkel is támadta Kijevet. Fehéroroszország azonban mindeddig aktívan nem vett részt a háborúban.

(Reuters, nyitóképünkön a maziri olajfinomító látható)

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.