A magyarok és a törökök már több mint egy éve blokkolják Svédország NATO-csatlakozását.
Bár eddig a kurdbarát csoportokat emlegette a svéd NATO-csatlakozás akadályaként, a török elnök hétfőn váratlanul új követeléssel állt elő. Recep Tayyip Erdogan a vilniusi NATO-csúcs előtt tartott sajtótájékoztatóján ugyanis összekapcsolta Svédország NATO-tagsági kérelmét Ankara Európai Unióhoz való csatlakozási törekvéseivel – írta a Bloomberg.
„Először nyissák meg az utat Törökország számára az EU-ba, utána megnyitjuk az utat Svédország számára, ahogyan Finnország számára is tettük" – mondta Erdogan Isztambulban.
Az elnök bírálta azokat az országokat is, amelyek „csaknem 50 éve várakoztatják Törökországot az EU ajtajánál".
A török elnök megjegyzései nemcsak váratlanul, hanem kellemetlenül is érintették a NATO-tagországokat, a többség ugyanis azt remélte, hogy a csúcstalálkozón véglegesíthetik az északi ország csatlakozását. Ez alól csak Magyarország jelent kivételt, nálunk az Országgyűlés még mindig nem ratifikálta a csatlakozást, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pedig nemrég nyíltan is elismerte, hogy a magyar kormány egyeztet Ankarával az ügyben.
Törökország már az 1980-as évek óta törekszik az EU-hoz való csatlakozásra, azonban a 2005-ben megkezdett hivatalos tárgyalások sokáig elakadtak az olyan kérdésekkel kapcsolatos nézeteltérések miatt, mint az emberi jogok, az igazságszolgáltatás függetlensége és Ankara energiaipari kutatásai a Ciprus körüli vitatott vizeken.
Dana Spinant, az Európai Bizottság szóvivője Brüsszelben újságíróknak a török elnök kijelentésére úgy válaszolt, hogy „az új tagok NATO-csatlakozása és az EU bővítésének folyamata elkülönül egymástól".