A lengyel kormány a 2022-es magyar ötletetet átvéve akarja elutasítani az Európai Bizottság migrációs javaslatát. Pénteken szavazott erről a varsói parlament.
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök június végén – túltéve magát a két ország főleg Ukrajna miatt megromlott viszonyán – Orbán Viktorral együtt utasította el azt a javaslatot, amely bevezette a „kötelező szolidaritás” elvét, vagyis azt, hogy évi 30 ezer Európába érkező embert át lehet helyezni másik uniós tagállamba, és ha valaki ezt nem vállalja, akkor befizethet helyette fejenként 20 ezer eurót. Ezt az egyébként jogszabályként még el nem fogadott javaslatot a két kormányfő a kötelező kvótákhoz hasonlította, és azért is elvetette, mert az uniós belügyminiszterek tanácsában nem egyhangú döntés született róla.
Lengyelországnak komoly esélye van arra, hogy a több millió ukrán menekült befogadására tekintettel felmentést kap az egész rendszer alól, de a kormányzó Jog és Igazságosság párt nemrégi nagygyűlésén Kaczynski pártelnök mégis bejelentette: népszavazást tartanak az uniós elképzelés elutasítása érdekében.
A kérdést ugyan még nem fogalmazták meg, de pénteken a szejm úgy döntött: a referendumot a várhatóan október közepén tartandó parlamenti választás napján bonyolítják le. Azt remélik, hogy így több lesz a részvevő, mint ha külön rendeznék meg, főleg miután megnövelték a szavazóhelyiségek számát főleg a falvakban, és megengedték a választók szervezett szállítását. A lengyel törvény nem az érvényességet teszi függővé a részvételi aránytól, hanem úgy fogalmaz, hogy a népszavazás eredménye akkor kötelező erejű a parlament és a kormány számára, ha a mintegy 24 millió szavazójogosult polgárnak több mint fele ad le érvényes szavazatot.
Nagy vihart váltott ki nemrég, hogy a legnagyobb ellenzéki párt vezetője, Donald Tusk volt miniszterelnök a kormánypártra rálicitálva éppen Kaczynskit vádolta meg külföldi vendégmunkások tömegeinek behozatalával, és a franciaországi eseményekre utalva erőszakos migránstömegekkel riogatott. Ez saját támogatóinak és szövetségeseinek egy részét is felháborította, akik a pártelnök kijelentéseit liberális elveikkel, az emberi jogok védelmével ellentétesnek tartották, ám Tusk egyik munkatársa – némi cinizmustól sem mentesen – egy interjúban megmagyarázta: ha a kormánypárttal szemben az uniós javaslat támogatását hirdetnék, az biztos bukást jelentene. Tehát eredményesebb lehet számukra, ha Kaczynski retorikáját átvéve védekezésre kényszerítik őt.
A választással egybekötött népszavazás ötletét láthatóan Magyarországról vették át, ahol a 2022-es választással azonos napon lehetett válaszolni az úgynevezett „gyermekvédelmi” kérdésekre a nemváltoztatás szabályairól. Igaz, hogy nálunk ez a népszavazás érvénytelen lett, de ez nem akadályozza meg a magyar kormányt abban, hogy azóta is állandóan hivatkozzon rá.