Az Emberi Jogok Európai Bírósága elítélte Oroszországot, mert az orosz hatóságok nem vizsgálták ki rendesen Alekszej Navalnij megmérgezésének az ügyét. Ennélfogva Oroszországnak jelentős kártérítést kell fizetnie Navalnij számára.
Alekszej Navalnij, a legismertebb orosz, börtönbe zárt ellenzéki politikus, Vlagyimir Putyin legfőbb bírálója ellen 2020 augusztusában egy szibériai út során idegméreggel követtek el támadást. Navalnij a külföldi gyógykezelése után 2021 januárjában visszatért Moszkvába, ahol azonban letartóztatták, majd egy korábbi felfüggesztett szabadságvesztésének a letöltésére ítélték, miután a hatóságok szerint megsértette a feltételes szabadlábra helyezés előírásait. Ezután újabb eljárások indultak ellene.
Navalnij azzal vádolta az orosz államot, hogy az életére tört, ezt azonban Moszkva máig tagadja.
A strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) egy friss ítéletében megállapította, hogy
- a Navalnij megmérgezésének ügyében lefolytatott orosz hatósági vizsgálat nem volt nyilvános,
- és nem vette figyelembe az áldozat jogát az eljárásban való részvételhez,
- továbbá nem vizsgálta ki a politikai indíték vádját,
- és az állami ügynökök esetleges részvételét a merényletben.
Az EJEB azt is bírálta, hogy Oroszország nem követte nyomon a nemzetközi jog által tiltott vegyi fegyverként azonosított anyag használatát.
Az ítélet értelmében Oroszországnak 40 ezer euró (14,7 millió forint) kártérítést kell fizetnie Navalnij számára, és bár tavaly júniusban az orosz parlament megszavazta az EJEB joghatóságának megszűnését az országban, a strasbourgi testület szerint Oroszország a mérgezés idején még tagja volt a törvényszéknek, ezért az ítéletet kötelessége végrehajtani.