Világ hvg.hu/MTI 2023. április. 12. 12:56

Tagadja a szerb védelmi miniszter, hogy fegyvert adtak volna Ukrajnának

Miután a Reuters arról írt, hogy a Pentagonból kiszivárgott papírok szerint Szerbia fegyverszállítással segíti Ukrajnát, a szerb védelmi miniszter ezt hazugságnak nevezte. Annyit tett hozzá: azt már nem tudják ellenőrizni, hogy ha valakinek fegyvert adnak el, az továbbküldi-e más országba.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Hazugságnak nevezte Milos Vucevic szerb védelmi miniszter azokat az amerikai hírszerzési értesülésekre hivatkozó állításokat, amelyek szerint Szerbia fegyvereket adott el Ukrajnának.

A Reuters néhány órával korábban írta meg, hogy a Pentagon kiszivárgott dokumentumai szerint – amelyeknek a hitelességét nem lehet ellenőrizni – a szerb kormány beleegyezett abba, hogy fegyverekkel segítse Ukrajnát. A szerb vezetők mindig is tagadták, hogy így tettek volna.

„Több mint tízszer cáfoltuk már az ilyen valótlanságokat, és most újra megtesszük. Szerbia nem adott el, és nem is fog eladni fegyvereket sem az ukrajnai, sem az orosz félnek, sem azoknak az országoknak, amelyek a konfliktus térségében fekszenek. Úgy tűnik, valakinek az a célja, hogy belevonja Szerbiát ebbe a konfliktusba, de mi kitartunk a politikánk mellett” – mondta a miniszter a Vecernje Novostinak.

Vucevic annyit azért hozzátett: Szerbia valóban elad fegyvereket harmadik országoknak, amelyek távol vannak az orosz–ukrán konfliktustól, és mindig fennáll annak a lehetősége, hogy valaki ezeket továbbadja. Ez viszont nem Szerbia problémája, hanem azoké az országoké, amelyek nem tartják be a nemzetközi szabályokat.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.