Az ukrán elnök szerint, ha az oroszok beveszik a hét hónapja ostromlott várost, az ukrán társadalom hirtelen bele fog fáradni a háborúba, és a vereség a nyugati szövetségesek lelkesedését is megtöri.
Háborús szakértők az ostrom kezdete óta hangoztatják, hogy Bahmut stratégiai jelentősége csekély, Ukrajna azonban mégis kész az utolsó lövedékig védeni a már rég mészárszékké alakult várost. Volodimir Zelenszkij régóta hangoztatja, hogy a város szimbolikus jelentősége óriási, és az AP-nek adott interjújában ki is fejtette, miért.
A hírügynökség újságírója múlt héten szegődött az ukrán elnök mellé, amikor az vonattal körbejárta Szumi régiót, Zaporizzsját, majd Bahmutba is ellátogatott. Zelenszkij a vonatúton azt mondta, a háború jelen szakaszában bármilyen vereség veszélybe sodorná Ukrajna kemény harcok árán kivívott lendületét.
„Nem veszíthetünk egyetlen lépésben sem, mert a háború olyan, mint egy pite, a győzelmek jelentik a szeleteit. Kis győzelmek, kis lépések," magyarázta, arra utalva, hogy ha elesne a 7 hónapja ostromlott Bahmut, az sokkal súlyosabb politikai vereséget jelentene, mint taktikait.
Azt mondta, ha a várost elfoglalják az orosz erők, akkor Vlagyimir Putyin „el tudja adni a győzelmet a Nyugatnak, a saját társadalmának, Kínának és Iránnak is."
Ha megérzi a vérszagot, ha azt érzi, hogy gyengék vagyunk, nekiáll nyomulni, nyomulni, nyomulni."
Zelenszkij szerint Bahmut eleste azonnal óriási nyomást helyezne rá a nemzetközi közösség mellett az ukrán nép részéről is. „Népünk elfáradna, és azt akarná, hogy kössek kompromisszumot (az oroszokkal - a szerk.)."
Az ukrán elnök a háborúban arról is beszélt, hogy egy elnökváltás az USA-ban nagyban befolyásolhatná a háború alakulását. Neveket ugyan nem mondott, de ismert, hogy a 2024-ben visszatérni kívánó Donald Trump már megkérdőjelezte, hogy az USA-nak valóban kell-e dollármilliárdos katonai segítséget nyújtania Ukrajnának. Kihívója, Ron DeSantis pedig arról beszélt, hogy az orosz-ukrán háború amerikai nemzetbiztonsági szempontból nem prioritás – igaz, saját pártjából érkező felhördülések hatására ezt visszavonta.
„Az USA tudja, hogy ha nem segít nekünk tovább, akkor nem fogunk győzni."
Zelenszkij ugyanakkor optimista maradt az interjúban. Arról beszélt, hogy népe ki fog tartani, „kis győzelmek" és „kis lépések" útján egy „nagyon nagy ország nagy hadseregével szemben."
De ennek az orosz hadseregnek, tette hozzá, „kicsi a szíve."