Ezzel automatikusan tövénnyé válik a nyugdíjreform tervezete.
Kilenc szavazaton múlott az Elisabeth Borne vezette francia kormány sorsa, amely ellen múlt héten bizalmatlansági indítványt nyújtott be a centrista és korábbi kormánypárti képviselőkből álló, független LIOT csoport és öt ellenzéki, elsősorban baloldali frakció. Az indítvány elfogadásához 287 képviselő szavazatára lett volna szükség a parlament alsóházában, de végül csak 278-an támogatták azt – írja a Le Monde. A képviselők néhány perccel később egy második indítványról is szavaztak, amit Marine Le Pen pártja, a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés kezdeményezett, ez már jóval nagyobb arányban, 94 szavazattal bukott el.
Nem csak a kormány pozíciója, de az elmúlt hónapokban heves vitákat és tüntetéseket kiváltó nyugdíjreform sorsa is ezen a szavazáson múlott, azt ugyanis Emmanuel Macron francia elnök parlamenti szavazás nélkül hirdette ki, miután a nemzetgyűlésben nem volt biztosítva a többség a törvénytervezet elfogadásához. Ezt a döntést felülírta volna, ha a kormányt elmozdítja a bizalmatlansági indítvány.
A reform többek között 62-ről 64 évre emeli a nyugdíjkorhatárt. Emiatt súlyos belpolitikai vitát szított Franciaországban, amely az elnök népszerűségére is kihatott: egy márciusi felmérés szerint tavalyi újraválasztása óta 13 százalékot zuhant Macron támogatottsága, akivel így a lakosság mindössze 28 százaléka elégedett.