Világ hvg.hu 2023. március. 07. 11:47

Szijjártó Péter volt az új katari miniszterelnök első külföldi vendége

Rekordot dönthetett Szijjártó Péter, öt perccel az után, hogy Mohammed al-Thanit kinevezték Katar miniszterelnökének, már találkozott is vele.

Új miniszterelnököt neveztek ki Katarban, Mohammed al-Thani pedig már öt perccel az után, hogy átvette az új posztját, találkozott is az első külföldi vendégével: Szijjártó Péterrel.

A magyar külgazdasági és külügyminiszter erről a Facebookon úgy számolt be: „Megindultam a dohai konferenciaközpontból, hogy találkozzam jóbarátommal, Mohammed Al-Thani külügyminiszterrel, de mire ideértem, már Mohammed Al-Thani miniszterelnök fogadott, méghozzá első vendégként, mintegy öt perccel az eskütétele után.”

Katarban olyan apróságokkal, mint átláthatóság vagy pártpolitika, nem szoktak foglalkozni, egyelőre a teljes nemzetközi sajtó is csak találgatja, hogy miért váltotta le az emír, Tamim Al-Thani az előző miniszterelnököt, a saját féltestvérét, és nevezte ki a helyére egy másik rokonát. Szijjártó ezt egy kicsit más megvilágításba helyezte, és azt írta: „A miniszterelnök-csere professzionálisan, gyorsan, nagyobb előzetes hírverés nélkül zajlott le”.

A katari-magyar együttműködésnek innentől kezdve tehát a legmagasabb szinten van pártfogója, így még jobbak a kilátásaink arra, hogy a katari LNG-gáz belátható időn belül hozzá tud járulni hazánk energiabiztonságához – írta Szijjártó Péter.

Az új katari miniszterelnök fiatalon az uralkodó család gazdasági tanácsadójaként dolgozott, majd minisztériumokban kapott gazdasághoz köthető állásokat, 2016-ban pedig külügyminiszternek nevezték ki.

A média nem gazdasággal vagy külpolitikával foglalkozó része külföldön akkor figyelt fel rá, amikor tavaly novemberben azt hazudta, hogy Katarban jól bánnak a foci-vb stadionépítésein dolgozó munkásokkal, és hogy minden más ország a hibás azért, amiért azt állítják, hogy korrupció vagy jogsértések volnának a világbajnokság körül. De ennél sokkal fontosabb a külügyminiszteri munkája – ezt a pozícióját megőrzi miniszterelnökként is. Katar látványosan próbál egyensúlyozni, hogy az orosz energiahordozók kiesésével az országa fontos beszállítója legyen Európának és az Egyesült Államoknak, enyhüljön az arab világban a nemzetközi elszigeteltsége, és ne csak a szaúdiaknak, hanem nekik is nézzék el a nyugatiak, hogy semmibe veszik az emberi jogokat.

Hirdetés