Két embert is letartóztattak az utóbbi hónapokban Németországban, mert az oroszoknak kémkedhettek. Egyikük a német szövetségi elhárítás, a BND magas rangú munkatársa volt, másikuk egy gyémántkereskedő zavaros háttérrel. Az ügynek a jelek szerint nincs vége, de már most az utóbbi évtizedek legnagyobb német kémbotránya.
A felső-bajorországi TSV 1847 Weilheim focicsapat új ifiedzőt keres, az előzőt ugyanis tavaly december 21-én a német különleges erők hazaárulás miatt letartóztatták. A gyanú szerint a férfi a munkája során szerzett szigorúan titkos információkat továbbított Oroszországnak. Carsten L. 12 éve dolgozott a német szövetségi hírszerző ügynökségnél, a Bundesnachrichtendienstnél (BND), korábban a hadseregnél, a Bundeswehrnél ezredesi rangig vitte. A Süddeutsche Zeitung információi szerint néhány héttel a letartóztatása előtt nevezték ki a hírszerző szolgálat személyzeti biztonsági osztályának vezetőjévé. A BND-nél a személyzeti biztonsági osztály felel többek között a hírszerző jelöltek és alkalmazottak átvilágításáért. Hogy mi vette rá a házas, többgyerekes családapát, hogy elárulja a hazáját, egyelőre nem világos. Az ellenben biztos, hogy Carsten L. nem volt egyedül.
A húszezres Weilheimet sokkolta Carsten L. karácsony előtt három nappal történt letartóztatása. A férfit Berlinben vették őrizetbe, weilheimi családi háza mellett ott is fenntartott ugyanis egy lakást, mivel a munkája egyre gyakrabban szólította a német fővárosba. Mielőtt a személyzeti biztonsági osztályhoz került volna, Pullachban dolgozott a műszaki felderítésnél, amely a világszintű telefonos, internetes és műholdas kommunikáció megfigyeléséért felelős részleg a német hírszerzésnél. A személyzeti biztonsági osztálynál L.-nek sajtóértesülések szerint már alig nyílt alkalma dolgozni, előléptetését követően hosszú ideig szabadságon volt, ugyanakkor ez alatt a rövid idő alatt is hozzáférhetett valamennyi személyzeti aktához.
A szövetségi főügyész közleménye szerint L. hivatalos információkat, köztük államtitkokat továbbíthatott egy meg nem nevezett orosz titkosszolgálatnak. Arra, hogy tégla lehet a soraikban, nem a német szolgálatok figyeltek fel, hanem egy külföldi partnerszolgálat jelezte a BND-nek a gyanúját tavaly. Ezt követően belső vizsgálatok indultak, így jutottak el L.-ig, aki a letartóztatása óta sajtóértesülések szerint egy szót sem szólt, a motivációi továbbra is tisztázatlanok, egyelőre arra utaló jelet sem találtak, hogy az állítólagos árulásért pénzt kapott volna, ahogy arra sem, hogy L. külföldi szolgálatok értesüléseit is továbbította volna az oroszok felé. A partnerszolgálatok ennek ellenére különösen óvatosak most azzal kapcsolatban, mit osztanak meg a németekkel.
Egy hónappal L. letartóztatása után a német hatóságok őrizetbe vették a müncheni repülőtéren a Lufthansa LH461-es, Miami-München járatának egyik utasát, egy bizonyos Arthur E.-t. A 31 éves férfi rokonokat látogatott meg Floridában, magától jött haza Németországba. A gyanú Carsten L.-hez hasonlóan: hazaárulás. A hatóságok szerint az oroszországi Volgogradban született Arthur E. lehetett L. futára, a BND-tisztviselő az ő segítségével juttatta ki az általa megszerzett szigorúan titkos iratokat az országból. E. a ’90-es évek végén édesapjával, Vlagyimirral közösen költözött Németországba, 1999 óta már csak német útlevele volt.
2009-ben tizenkét évre bevonult a német hadseregbe, ahol az IT-szektorban dolgozott, de a szolgálati idő felénél hátat fordított a Bundeswehrnek. A férfi a jelek szerint Münchenben élt, és évek óta gyémántokkal, egyéb drágakövekkel, valamint nemesfémekkel kereskedett. Észak-Rajna-Vesztfáliában egy üzlettársával együtt import-export céget jegyeztetett be, de állítólag egy Sierra Leone-i kereskedelmi vállalat ügyvezető igazgatója is volt. A Süddeutsche Zeitung nyomozása szerint E. neve egy Pia Global Consulting nevű nigériai céggel kapcsolatban is felbukkan, amely a cégnyilvántartás szerint az olajiparban tevékenykedik.
E. életénél csak a történtekre adott magyarázata a zavarosabb. A Spiegel információi szerint E. – ellentétben a hosszabb ideje őrizetben lévő Carsten L.-el – korántsem maradt néma. Az őrizetben beismerte, hogy valóban kapott titkos dokumentumokat L.-től, amelyeket aztán eladott az FSZB-nek. Tette mindezt abban a hitben – írja a Spiegel –, hogy valójában a BND-nek dolgozik, konspiratív küldetésen van.
Az alapján, amit a nyomozók eddig hallottak, egy véletlen találkozás hozhatta össze a szivárogtatót és futárját. 2021-ben ismerték meg egymást egy felső-bajorországi futballfesztiválon. Ebben a régióban van Weilheim, Carsten L. szülővárosa, ahol sokáig ifiedző volt. A két férfi állítólag sörözés közben elegyedett szóba egymással, majd a beszélgetés egy pontján L. elárulta, hogy a BND-nél dolgozik (erről a környezetében senki nem tudott, hivatalosan továbbra is a Bundeswehrnél szolgált), és hogy részéről befejezte ezzel az országgal és a szolgálattal. Ekkor dobta be állítólag Arthur E., hogy neki éppenséggel van egy ismerőse az orosz titkosszolgálatnál.
A sörözéssel egybekötött hazaárulás után egy évvel kapta az infót a BND, hogy áruló lehet közöttük. Heteken belül beazonosították L.-t, az ő letartóztatása után pedig ráfordultak a lehetséges bűntársakra, így jutottak el Arthur E.-hez.
A gyémántkereskedő üzletembernek nincs Facebookja, Instagramja, Twitterje, és a LinkedIn-en sincs fent, ellenben nagyon aktívan értékelte az összes olyan helyet, ahol éppen járt, legyen szó 5-csillagos hotelről vagy félreeső benzinkútról, ALDI-ról, kompjáratról vagy gyrososról. A német sajtóban személyiségi okokból nem közölték Arthur E. teljes nevét – ahogy Carsten L.-ét sem, azt azonban a Daily Telegraph nyilvánosságra hozta –, de a róla megjelent információk alapján a hvg.hu-nak sikerült a férfi profilját beazonosítania azon az internetes oldalon, ahova az értékeléseit írta.
Így tudjuk például, hogy a Kremlt öt csillagra értékelte, ahogy a Brandenburgi kaput is, de az a berlini hotel, amely a BND központjától – L. munkahelyétől – alig pár percre van, már nagyon nem tetszett E.-nek, egy csillagot kapott. Az utóbbi 8 évben E. összesen több mint 1500-szor értékelt helyeket és szolgáltatásokat többek között Törökországban, Oroszországban (nem meglepő módon itt és Németországban a legtöbbet), Bulgáriában, Szenegálban vagy Bissau-Guineában. Természetesen nem tudhatjuk biztosan, hogy valóban járt-e ezeken a helyeken, csak azt, hogy a profil, amit találtunk, megegyezik azzal, amit a Süddeutsche Zeitung a január végén hazaárulás gyanúja miatt letartóztatott Arthur E.-nek tulajdonít.
A Süddeutsche Zeitung a nyomozása során repülési adatbázisokat is átvizsgált. A 2017-ig visszamenő adatok szerint E. többek között New Yorkban, Los Angelesben, Dubajban, Bakuban, Belgrádban, Tbilisziben, Prágában, Dohában, Sanghajban, Genfben és Zürichben is járt, és gyakran tért vissza Oroszországba, általában rövid időre, gyakran csak egy-két napra. Csak az orosz-ukrán háború tavaly februári kitörése óta Arthur E. legalább hatszor utazott Oroszországba. Néha Törökországon, néha Dubajon keresztül, Németországból ugyanis egy ideje már nincsen közvetlen járat.
Az orosz légiforgalmi adatbázisok szerint így tett 2022. október 6-án is, amikor egy Aeroflot géppel az isztambuli repülőtérről Moszkvába utazott. A Süddeutsche Zeitung információi szerint a nyomozó hatóságok azt gyanítják, hogy Arthur E. ezen az utazáson titkos BND-dokumentumokat vitt magával, amelyeket később konspiratív találkozókon átadott az FSZB ügynökeinek. Október 30-án ugyanezen az útvonalon utazott E. Moszkvába. A Spiegel szerint legalább egyszer készpénz is gazdát cserélt.
Amikor tavaly év végén E. Floridába utazott rokonlátogatásra, kikérdezték őt az amerikai hatóságok, valószínűleg a sok repülés és a gyakori oroszországi látogatások tűnhettek fel nekik. Az ügybe az FBI is bekapcsolódott, ők is megkeresték E.-t még floridai tartózkodása alatt. E. állítólag készségesen beszámolt az amerikai nyomozóknak utazásairól, valamint a titkosszolgálatokkal való kapcsolatáról. Mindez ahhoz vezetett, hogy E. ellen még hazatérése előtt elfogatóparancsot adtak ki Németországban.
Az ügy ugyanakkor a jelek szerint nem ért véget E. letartóztatásával. A Spiegel információi szerint E. egy másik BND-alkalmazottra is terhelő vallomást tett, az információkért cserébe kapott pénzt ugyanis nem közvetlenül Carsten L.-nek adta át tavaly ősszel, hanem egyik kollégájának.
Illegálisán tevékenykedő orosz hírszerzők rendszeresen buknak le Németországban, a Spiegel még szeptemberben hosszú cikket szentelt nekik, amivel akkor mi is részletesen foglalkoztunk. A német hetilap a Bellingcat és a The Insider oknyomozó platformok, valamint a La Repubblica olasz napilap közös munkája szerint az orosz hírszerzésnek, az SZVR-nek mintegy háromezer illegális kéme van külföldön, az orosz katonai hírszerzésnek, a GRU-nak pedig ezer. A legtöbbjük diplomatának álcázza magát. Az év elején a nyugati titkosszolgálatok becslése szerint csak Németországban még több mint 150 diplomáciai akkreditációval rendelkező orosz kém dolgozott.
Pavel Rubcov, a berlini orosz nagykövetség kereskedelmi és gazdasági irodájának korábbi helyettes vezetőjéről például kiderült, hogy az SZVR hírszerzője, ki is utasították Németországból. A müncheni orosz főkonzulhelyettesről, Leonyid Sztrukovról szintén, őt is kitoloncolták. Az európai országok szeptemberben már összesen több mint 400 feltételezett orosz kémet utasítottak ki Ukrajna lerohanása óta.
A kettős ügynök ugyanakkor más, olyat a BND-nél legutóbb 2014-ben lepleztek le, az azóta 8 év börtönre ítélt férfi éveken át kémkedett, bár ő nem Oroszországnak, hanem elsősorban a CIA-nak, de a második világháború utáni Németország történetben előfordult már az is, hogy kancellár bukott bele kémügybe. Willy Brandt személyes referenséről, Günter Guillaumeról 1974-ben derült ki, hogy valójában az NDK titkosszolgálatának, a Stasinak kémkedett. Tette ezt 18 éven keresztül, ebből több éven át a német kancellár közvetlen bizalmasaként. Brandt az eset hatására lemondott.
Akkor is és most is ugyanaz a kérdés: hogyan csúszhatott át Carsten L. a biztonsági átvilágításokon? A Süddeutsche Zeitung értesülései szerint Carsten L. közvetlen környezete úgy ismerte a férfit, mint aki nemzeti érzelmű, talán túlságosan is, és esetleg szimpatizál az Alternative für Deutschland (AfD) szélsőjobboldali párttal. A pártot újabban a német elhárítás, a Verfassungschutz (teljes nevén Alkotmányvédelmi Hivatal) megfigyelés alatt tartja.
Alig több mint két hónapja tartóztatták le Németországban annak az összeesküvés-elméletekből országos mozgalmat építő csoportnak a tagjait, akik erőszakos puccsra készültek a német vezetés ellen. A csoport tagjai között különlegesen képzett egykori katonák is voltak, ráadásul valószínű, hogy az orosz titkosszolgálat is segíthette őket.