Túlélőket már csak csodával határos módon fognak találni, a kutatást és a romeltakarítást azonban fegyveres konfliktusok és fosztogatás nehezíti.
Az ENSZ szerint vasárnap hajnalra már a 28 ezret is meghaladja a múlt hétvégi, török-szír határon történt, a Richter-skála szerint 7,8-es erősségű földrengés áldozatainak száma. Törökországban 24 600, míg Szíriában 3500 elhunytról lehet tudni, míg a sérültek száma 80 ezerre tehető. Az ENSZ szerint az áldozatok számát továbbra is csak becsülni lehet, akár a mostaniak kétszeresére is nőhet, ahogy haladnak a mentéssel a szakemberek és a hatóságok.
törökországi földrengés | hvg.hu
Túlélők keresése hangok és Twitter-bejegyzések alapján, biztonságos helyek és élelmiszerosztó pontok térképen, átmeneti szállás azoknak, akik otthona lakhatatlanná vált - csak néhány példa azon digitális felületek funkciói közül, melyeket az elmúlt napokban hívtak életre, hogy segítsenek a törökországi földrengésben érintetteknek, vagy a mentőalakulatoknak.
A katasztrófát követő, legkritikusabb 72 óra már rég eltelt, amely sajnos jobbára azt jelenti, hogy a mentőcsapatok – köztük a magyar alakulat – elenyésző eséllyel találhatnak túlélőket a romok alatt. Ennek ellenére szombaton, csodával határos módon több embert is sikerült élve kimenteni: volt, akit a földrengést követően 132 órával húztak ki a romok alól.
A mentést nehezíti, hogy a földrengés sújtotta területeken fegyveres konfliktusok alakultak ki és a romok és a segélyek között a lopás, fosztogatás is megjelent. A CNN szerint csak szombaton 98 embert tartóztattak le lopás és az áldozatok kifosztása miatt, a német mentőcsapatok és az osztrák hadseregnek pedig fel kellett függesztenie közös akcióját, miután ismeretlen csoportok csaptak össze az általuk vizsgált területen Hatay tartományban. Arról, hogy a helyi és határmenti konfliktusok miként bonyolítja a helyzetet, korábban hosszan foglalkoztunk:
Fegyveres törésvonalak találkozásánál történt a tömegkatasztrófa, és ez a mentést is nehezíti
Eddig több mint tízezer áldozata van a hétfő hajnali dél-törökországi és észak-szíriai földrengésnek, de szakértők szerint még jócskán növekedhet ez a szám. Az is látszik azonban, hogy nem jut mindenhová ugyanannyi segítség. A mentőcsapatoknak olyan helyszínekre kellene eljutniuk, ahol nemrég még fegyverek ropogtak.