Világ Dezső András 2022. december. 08. 15:10

Egy őrült társaság, amely meg akarta puccsolni a német vezetést

Dezső András
Szerzőnk Dezső András

Erőszakos puccsra készült egy összeesküvés-elméletekből országos mozgalmat építő csoport vezetése Németországban, állítják a német hatóságok, amelyek a Német Szövetségi Köztársaság történetének egyik legnagyobb terrorizmusellenes ügyében folytatott nyomozás végén szerdán huszonöt embert fogtak el. A csoport tagjai között különlegesen képzett egykori katonák is vannak, ráadásul arra utaló jelek is, hogy az orosz titkosszolgálat is segíthette őket, amely így akart borsot törni Berlin orra alá.

Korábban különleges katonai kiképzésen átesett férfiak is vannak a soraikban – a német rendőrség és a titkosszolgálat főként ezért tartja különösen veszélyesnek azt a csoportot, amelynek huszonöt tagját szerdán letartóztatták Németországban egy puccskísérlettel összefüggésben. A letartóztatottak egy Reichsbürger néven ismert mozgalom hívei. A mozgalom országos, tizenegy német tartományban zajlottak a letartóztatások, összesen 150 helyszínen tartottak házkutatást, amit nemzetbiztonsági tudósítók szerint a Német Szövetségi Köztársaság történetének egyik legnagyobb terrorizmusellenes nyomozása előzött meg.

A szövetségi főügyész sajtóközleménye szerint a csoport 2021 novembere óta tervezte puccsát. A szervezet a fegyveres szárnyát a német parlament épületének megtámadásával és a szövetségi állam alkotmányos rendjének megdöntésével bízta meg. A csoport azt tervezte, hogy egy sikeres puccs után az 1871-es Német Birodalom mintájára államot hozna létre, és ideiglenes kormányt állítana fel, amelyet Heinrich VIII. herceg, a csoport vezetője vezetne. A sikeres puccs után a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland (AfD) egy korábbi parlamenti képviselőjét tették volna meg majd igazságügyi miniszternek. Az úgynevezett „Heimatschutzkompanien" (hazavédő ezredek) ezután megszilárdítanák az új rendszert, és helyi szinten kiiktatnák a megmaradt politikai ellenfeleket – legalábbis ez volt a csoport vezetőinek az elképzelése a jövőt illetően.

XIII. Reuss herceget, mint gyanúsítottat rendőrök vezetik el a házkutatást követően Frankfurt am Main-ban 2022.december 7-én
AFP / DPA / Boris Roessler

Bár a szervezet céljai talán irreálisan ambiciózusak voltak, a német hatóságok szerint jelentős károkat okozhattak volna a soraikban tudható, magasan képzett exkatonák miatt. Állítólag a csoport kapcsolatba lépett azzal a sejttel is, amely Karl Lauterbach egészségügyi miniszter elrablását tervezte, noha nincs bizonyíték a két csoport közötti közvetlen együttműködésre.

„Nem gondolom, hogy azért, mert őrültnek tűnnek az elképzeléseik, ne gondolkoznának a tervezés terén racionálisan” – mondta a hvg.hu-nak Katrein Ferenc nemzetbiztonsági szakértő, aki a Nemzetbiztonsági Hivatal (ma Alkotmányvédelmi Hivatal) egykori vezetőjeként maga is dolgozott az extrémista vonalon, tehát a szélsőséges szervezetek ellen. „Építkeztek. Olyan exkatonákat gyűjtöttek maguk köré, akik potenciálisan képesek lennének fizikai erőszakkal érvényre juttatni az elképzeléseiket, de legalábbis törekednének erre” – hangsúlyozta Katrein, egyúttal emlékeztetett arra, hogy a német hadseregen belül egy ideje már komoly kihívást jelentenek a szélsőségesek, például a neonácik kiszűrése. Megesett már, hogy egy komplett alakulatot kellett feloszlatni, mert annyira megfertőzte őket a neonáci ideológia.

A Reichsbürger (Birodalmi polgárok) mozgalom valójában egy német ideológia, amely leginkább az Egyesült Államokban, Kanadában és az Egyesült Királyságban is jelen lévő „szuverén polgárok" mozgalomhoz hasonlítható. A mozgalom tagjai a „reichsbürgerek”, azaz a Birodalom polgárai. A szervezet elég sokszínű, különféle irányzatokat tömörít, de van egy közös pont: a hívei meg vannak győződve arról, hogy a Német Szövetségi Köztársaság létezése nem legitim. Ez a meggyőződés azért veszélyes, mert ezáltal látják igazolva azt az álláspontjukat, hogy a német törvények és szabályok rájuk, tehát a „reichsbürgerekre” nem vonatkoznak. Szerintük a jelenlegi állam nem több, mint egy adminisztratív konstrukció, amelyet még mindig a nyugati hatalmak – az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország - tartanak megszállva.

A Reichsbürger mozgalom számos kisebb csoportból és egyénből áll, főként Brandenburg, Mecklenburg-Elő-Pomeránia és Bajorország tartományokban. Hívei nem hajlandók adót fizetni, és saját kis „nemzeti területeket" nyilvánítottak ki maguknak, ezeket „Második Német Birodalomnak", „Poroszország Szabad Államának" vagy „Germánia Hercegségnek" nevezték el. A tagok útleveleket és jogosítványokat nyomtatnak maguknak, noha ez illegális, reklámcélokra pedig még pólókat és zászlókat is gyártanak. Webes felületeiken büszkén hirdetik, hogy „folytatják a harcot a Német Szövetségi Köztársaság ellen".

Rendőrök letartóztatnak egy vádlottat a Reichsbürger szcénából Karlsruhe-ban 2022. december 7-én
AFP / DPA / Uli Deck

A német államot jelenlegi formájában nem egyszerűen nem ismerik el, egyenesen úgy gondolják, hogy az valójában egy részvénytársaság, vagy ahogy ők nevezik: Németországi Szövetségi Köztársaság Korlátolt Felelősségű Társaság (BRD GmbH). Ez a meggyőződés is visszaköszön a többi országban megtalálható hasonló mozgalmakkal, az Egyesült Államokban, de még Magyarországon is vannak olyanok, akik szerint országuk részvénytársasággá vált. Abban, hogy mikor voltak utoljára legitimek ezek az országok, az ilyen jellegű mozgalmak hívei eltérően vélekednek. Magyarországon egyesek a királyságot tartják annak, a német Reichsbürger mozgalom egyes tagjai szerint viszont a Harmadik Birodalom még mindig létezik, de megszállt. Mások úgy gondolják, hogy az 1871-es Német Birodalom továbbra is fennáll. Mindenesetre éppen a történelmi revizionizmus miatt a Reichsbürger mozgalom elég jól megtalálja a hangot a szélsőjobboldali, antiszemita szervezetekkel, noha a mozgalom tagjainak állítólag csak elenyésző része, nagyjából öt százaléka sorolható a szélsőjobboldali körbe.

A mozgalom tehát nem egy koherens, homogénnek mondható világnézetre, hanem az összeesküvés-elméletek köré csoportosuló különféle ideológiákra épül.

A koronavírus-járvány, majd az arra válaszul érkező szigorú kormányzati lépések, lezárások kifejezetten hozzájárultak ahhoz, hogy a mozgalom további híveket szerezzen magának. Németországban a titkosszolgálatok becslése szerint a járvány előtt 19 ezer ember tartozott a Reichsbürger mozgalomhoz, ám ez a szám 2021-re 21 ezerre emelkedett. Az oltásellenes mozgalmak ideológiái mellett a QAnon ideológia is fontos inspirációs forrásként szolgált a német mozgalom számára. A QAnon egy összeesküvés-elmélet, amelynek hívei úgy vélik, hogy a liberális elit egy hálózata uralja a világot, miközben gyerekekkel kereskedik, hogy szexuálisan zaklassa őket és „fiatalító vegyi anyagokat" gyűjtsön a testükből. Trump volt amerikai elnökről pedig a QAnon hívei azt gondolják, valamiféle titkos terve van arra, hogy ezt a csoportot, mármint a liberális elitet bíróság elé állítsa.

Az elmúlt években Magyarországon is elszaporodtak a hasonló teóriák, és akadt egy olyan csoport, amelynek a vezetői szintén rács mögé kerültek. A Posta Imre köré csoportosult társaság tagjai közül akadt, aki bírókat, politikusokat ölt volna, az oltásellenességéről is ismert csoportulás vezetőjének mentális állapotát mindenesetre jól mutatja, hogy Pintér Sándor azért nem volt a halállistájukon, mert Posta szerint a belügyminiszter már halott és más valaki van a bőrében.

Persze nincs könnyű helyzetben, aki ebben az összeesküvés-elméletektől hemzsegő katyvaszban rendet akar vágni.

A december 7-én elfogott német csoport tagjainak értelmezése szerint például egy „mélyállam" uralja Németországot, de egy titkos „szövetség", amely az Egyesült Államokat és Oroszországot is magában foglalja, hamarosan felszabadítja azt. Az elképzelésük szerint a felszabadítás után Németország képes lesz „békeszerződést" kötni a „szövetség" tagjaival.

És itt jön a képbe Oroszország: a német szövetségi ügyészség szerint a mozgalom tervei között szerepelt egy átmeneti kormány megalakítása, amely a második világháború szövetséges győztes hatalmaival – de mindenekelőtt az Orosz Föderációval – tárgyalt volna az új németországi államrendről.

A német fegyveres erők Különleges Erők Parancsnokságának épülete, egy aktív KSK katona ellen is nyomozás van folyamatban
AFP / DPA / Silas Schüler

Bár a mozgalom hívei a jelenlegi államberendezkedést elutasítják, ennek ellenére a német bíróságokat minduntalan elárasztják a bírósági végzések és a helyi hatóságok által kibocsátott fizetési felszólítások ellen benyújtott indítványok és kifogások áradatával. Mivel ezekkel az egyébként szabályosan beadott beadványokkal a hatóságok kötelesek foglalkozni, azaz fel kell dolgozni ezeket, ezzel értelmetlenül terhelik le az államigazgatást. Több német település polgármestere ráadásul arról panaszkodik, hogy a sok értelmetlen munkán túl a reichsbürgerek verbálisan, sőt fizikailag is támadták őket. A tagok gyakran filmre veszik az ilyen támadásokat, majd közzéteszik azokat az interneten.

Ám ennél sokkal jobban aggasztja a német rendőrséget, hogy a kifejezetten erőszakos mozgalom egyes tagjainál éles fegyverek vannak, noha az elmúlt néhány évben a hatóságok a mozgalom több száz követőjétől vonták vissza a fegyvertartási engedélyt. A rendőrök a december 7-ei házkutatásoknál is találtak fegyvereket. 2016-ban pedig egy rendőrségi razzia során a mozgalom egyik tagja lelőtt egy rendőrtisztet, éppen akkor, amikor a férfi illegálisan felhalmozott, több mint 30 lőfegyverből álló arzenálját foglalta le. Az elmúlt öt évben hasonló incidensek fordultak erőszakba, amikor a reichsbürgerek megpróbálták kijátszani a rendőri ellenőrzést. Az erőszak eleve nem áll távol tőlük: 2021-ben pedig a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások ellen tiltakozók között voltak, akik megrohamozták a berlini Reichstag épületének lépcsőit.

Titkosszolgálati szakértők szerint a mozgalom megerősítésében a titkosszolgálatain keresztül Oroszország is érdekelt, a titkosszolgálati szakzsargonban „hasznos idiótáknak” nevezett szélsőséges figurákkal ugyanis olyan felforgató tevékenységet lehet elvégeztetni Németországban vagy más európai államban, ami az orosz-ukrán háború kitörése után kifejezetten érdekében áll az európai destabilizációra amúgy is törekvő Moszkvának.

Katreinhez Ferenchez hasonlóan Feledy Botond külpolitikai szakértő is rámutatott az orosz szál fontosságára, amikor a közösségi oldalán arról írt, hogy a letartóztatottak között található egy orosz, aki segíthette a csoportot, ez pedig alighanem az orosz szolgálatok aktív közreműködésére utal. Persze a részletekre még várnunk kell, de Feledy szerint ez világosan mutatja, hogy 2021 novembere óta hogyan pörgethették fel az oroszok ezt az aktív intézkedést, hogy borsot törjenek Berlin orra alá.

Katrein is hasonló véleményen van. Szerinte árulkodó, hogy rögtön a letartóztatások után nyilatkozott a Kreml szóvivője, Dimitrij Peszkov. A titkosszolgálati szakember szerint az, hogy Peszkov ilyen gyorsasággal reagált, tovább erősíti a gyanút, hogy az orosz szolgálatok is kapcsolatban álltak a mozgalommal.

Az FSZB, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat székháza Moszkvában
AFP / Alexander Nemenov

Ez, mármint az orosz szolgálatok érintettsége, egyébként egyáltalán nem lenne példa nélküli, elég csak a hasonlóan alkotmányellenes célokat maga elé tűző magyar hungarista csoportra, azon belül is a Győrkös István vezette neonáci társaságra utalni, akikkel a Magyarországon diplomata fedésben tartózkodó orosz katonai hírszerzők gyakorlatoztak együtt. Mint ismeretes, Győrkös a bőnyi házában egy rendőrségi akció során agyonlőtt egy rendőrt, emiatt jogerősen el is ítélték.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?