Úgy indultunk neki az amerikai félidős választásoknak, hogy a republikánusok nagy áttörése jöhet, ehhez képest az alsóházban csak szűk többségük lett, most pedig, hogy megvan az utolsó eredmény is a georgiai második fordulóból, kiderült, hogy a Szenátusban a demokraták még növelték is az előnyüket.
A demokrata Raphael Warnock győzött Georgiában, ezzel az amerikai Szenátus összetétele január 3-tól az eddigi 50-50-ről 51-49-es demokrata többségűre változik.
Georgiában azért volt szükség második fordulóra, mert az ottani szabályok szerint ha a kisebb pártok jelöltjei annyi szavazatot elvisznek, hogy senki nem szerzi meg a voksok 50 százalékát, akkor az első két helyezett között második szavazást kell tartani (azon kevés helyzet egyike az, amikor feltűnik, hogy hivatalosan az USA-ban nem csak két párt létezik).
Az USA félidős választása után a demokraták lesznek többségben a Szenátusban, miközben az alsóházat meg tudták fordítani a republikánusok, ott 223-212 lesz a jobboldali többség. Ez azt hozza magával, hogy az eddiginél valamivel nehezebb lesz Joe Biden dolga – politikai szempontból viszont a republikánusok jártak így is sokkal rosszabbul. Ők ugyanis nagy győzelemre készültek, amiből egy felsőházi vereség és egy nagyon szűk alsóházi siker lett, ráadásul sok keményvonalas trumpista jelöltjük bukott. Így aztán a georgiai második forduló kampányában a helyi pártvezetésükből még olyan kérés is elhangzott Donald Trump felé, hogy inkább próbáljon kimaradni ebből a kampányból.
Az pedig, hogy a demokraták 51-49-es többségbe kerültek, azért is nagyon fontos, mert így már belefér nekik egy kiszavazó szenátor. 50-50-nél az alelnök szavazata dönt, vagyis a többség eddig is az övék volt, viszont eddig teljes egységet kellett fenntartaniuk, így viszont kevesebb befolyása lesz például Joe Manchinnak, Nyugat-Virginia demokrata szenátorának, aki az elmúlt két évben, amikor ő volt a mérleg nyelve, sok alkalommal puhította fel Biden terveit.