Megnehezíti a tárgyalási alap keresését, hogy az amerikai elnök az orosz hadsereg kivonását nevezte meg a Moszkvával Ukrajnáról folytatandó tárgyalások feltételeként – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő.
Joe Biden amerikai elnök csütörtökön, az Emmanuel Macron francia elnökkel közösen tartott washingtoni sajtóértekezletén arról beszélt, hogy a közeljövőben nem tervez megbeszélést Putyinnal, ám mégis hajlandó lenne erre, ha az orosz államfő „érdeklődést mutatna” a háború befejezése iránt.
Erre reagálva Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken úgy fogalmazott: „Úgy véli (Biden), hogy ez (Oroszország kivonulása) a demonstrációja annak, hogy Putyin kész tárgyalni. Az Egyesült Államok nem ismeri el az új területet az Oroszországi Föderáció részeként, és ez természetesen megnehezíti a közös megbeszélések talajának megtalálását.” Hozzátette azt is: „mindamellett Putyin elnök nyitott volt, ma is az, és a jövőben is nyitott marad a kapcsolatfelvételre, a tárgyalásokra. Természetesen érdekeink elérésének legkívánatosabb módja a békés, diplomáciai eszközökkel való megvalósítás”.
A Kreml szóvivője emlékeztetett, hogy orosz elnök megpróbált tárgyalásokat kezdeményezni az Egyesült Államokkal, a NATO-val és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezettel (EBESZ), ám „a kezdeményezés nem talált viszonzásra”.
13 ezer ukrán katona halt meg az ukrán vezetés szerint, Biden már tárgyalna Putyinnal - háborús híreink
Az Egyesült Államok elnöke akkor hajlandó egy asztalhoz ülni az orosz elnökkel, ha az valóban eldöntötte már, hogy véget akar vetni a háborúnak. „Különleges katonai műveletnek" nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok február óta tartanak, az orosz erők több ezer civil életének vetettek véget. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.