Az amerikai elnök is megerősítette, a vizsgálatok eddigi eredményei szerint egy orosz rakétára válaszul kilőtt ukrán légvédelmi rakéta találhatta el Lengyelországot.
Vannak arra utaló jelek, hogy az a rakéta, amely Lengyelországban kedden becsapódott és két embert megölt, egy ukrán légvédelmi rakéta volt - közölte Joe Biden amerikai elnök a G20-csúcstalálkozón.
Az amerikai elnök hajnalban még csak annyit mondott, valószínűtlen az első vizsgálatok szerint a röppálya alapján, hogy Oroszországból lőtték volna ki a rakétát. Most ennél többet is elárult, egy SZ-300-as, szovjet gyártmányú rakétarendszer által kilőtt légvédelmi rakétáról beszélt - jelentette a dpa.
Nem sokkal korábban az AP írt arról három névtelenséget kérő amerikai forrásra hivatkozva, hogy egy orosz rakétára válaszul Ukrajnából kilőtt légvédelmi rakéta csapódhatott be a határ lengyel oldalán.
Mit tudunk eddig?
A legnagyobb példányszámú politikai napilap, a Gazeta Wyborcza online kiadása kedden 19.35-kor számolt be arról, hogy 15.40-kor orosz rakéta csapódott be az ukrán határtól 10 km-re fekvő Przewodów faluban egy gabonaszárító mérlegén álló traktorba. Már akkor közölték, hogy két ember meghalt.
Ezt a Pentagon nem tudta megerősíteni, Patrick S. Ryder szóvivő a BBC szerint azt mondta, komolyan veszik és vizsgálják a jelentéseket. Kedd este úgy fogalmazott: miután az információk még nem támasztják alá a rakétatámadást, nem akar spekulálni, vagy hipotézisekbe bocsátkozni, de hangsúlyozta,
ami a biztonsági kötelezettségvállalásainkat és az 5. cikkelyt illeti, kristálytisztán kijelentettük, hogy a NATO minden egyes centiméterét meg fogjuk védeni.
Este összeült a lengyel nemzetbiztonsági kabinet és a kormány, majd este 10 után Piotr Muller kormányszóvivő bejelentette, a "robbanás" után növelik a hadsereg készültségi szintjét. Lengyelország kérésére a NATO alapdokumentumának 4-es cikkelye alapján összeülnek a NATO nagykövetei. A rakétabecsapódást a NATO is vizsgálja, több vezető együttérzését fejezte ki a történtek miatt.
Mi a különbség a NATO 4-es és 5-ös cikke között?
Bár orosz rakéta csapódott be Lengyelországban, vélhetően nem fog közösen harcba lépni a NATO - ezt jelentené az ötös cikk életbe lépése. Van azonban egy NATO-mechanizmus, amely szerdán el fog indulni.
Oroszország tagadta, hogy rakétát lőtt volna Lengyelországra, és az ügyet provokációnak állította be. Volodomir Zelenszkij ukrán elnök viszont biztos volt abban, hogy orosz rakétával találták el a határközeli települést, és azonnali cselekvésre szólított fel.
Eltévedt rakétáról beszéltek szakértők
Kedden este többen is arról beszéltek, itt nem szándékos támadásról van szó.
A lengyel ZET rádió riportere, Mariusz Gierszewski (aki eredetileg arról írt, hogy kóbor orosz rakéták csapódtak be Lengyelországban) kedd késő este már azt írta a Twitteren, hogy egy ukránok által lelőtt rakéta maradványai csapódhattak be Kelet-Lengyelországban. Ezt a "szolgálatoknál lévő forrásaira" hivatkozva írta le.
A BBC diplomáciai tudósítója közben arról írt, Oroszországnak nem volt érdeke megtámadni Lengyelországot.
Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő az M1-en azt mondta, Oroszországnak nem érdeke megtámadni Lengyelországot, itt eltévedt rakétákról lehet szó, amivel eredetileg ukrán célpontokat akartak lőni. Ehhez képest fejlemény az a feltételezés, hogy egy ukrán elhárító rakéta csapódott be Lengyelországban.
Recep Tayyip Erdogan török elnök szerda reggel azt mondta, komolyan veszi, hogy az oroszok tagadják a támadást, és úgy vélte, valószínűleg technikai hibáról lehet szó.
A Balin megrendezett G20-csúcstalálkozón elmondta, találkozott Olaf Scholz német kancellárral, és az általános benyomás az, hogy ez a rakéta nem orosz gyártmány. Ez pedig "megnyitja az utat bizonyos tények előtt, így nem lehet ahhoz ragaszkodni, hogy a rakétát Oroszországból indították.
Ez provokáció lenne.
Érdekes, hogy Biden és Erdogan nyilatkozata előtt a Guardian idézett az AP-nek nyilatkozó, névtelenséget kérő francia forrást, aki arról beszélt, Franciaország a "legnagyobb óvatosságra intett" a Lengyelországban landolt rakéta eredetének értékelésével kapcsolatban. Az elnökség egyik tisztviselője szerint sok ország rendelkezik ugyanolyan fegyverekkel, így a rakéta típusának azonosítása nem feltétlen fogja azonosítani, hogy ki áll mögötte.
A kedd éjszakai eseményeket ebben a cikkben foglaltuk össze, az orosz-ukrán háború összes szerdai hírét pedig itt olvashatják.