Világ MTI 2022. október. 11. 17:15

Elrabolhatták az oroszok a zaporizzsjai atomerőmű vezérigazgató-helyettesét

Az Enerhoatom szerint Valerij Martinyukot kínzással vallatják.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Orosz terroristák rabolták el hétfőn a zaporizzsjai atomerőmű emberi erőforrásokért felelős vezérigazgató-helyettesét, Valerij Martinyukot – állítja az ukrán erőműveket működtető Enerhoatom. A cég közleménye szerint Martinyukot ismeretlen helyen tartják fogva, és feltehetően kínozzák.

„Az oroszok így akarják megszerezni a számukra feltétlenül szükséges információkat a zaporizzsjai atomerőmű alkalmazottainak személyi adatairól azért, hogy az ukrán személyzet mielőbb a Roszatom orosz atomenergetikai konszernhez kerüljön át” – írta az Enerhoatom. A vállalat hozzátette: „az orosz megszállók a szó szoros értelmében kínzást alkalmaznak a zaporizzsjai nukleáris létesítmény dolgozóival szemben, nem riadnak vissza a kegyetlen zaklatástól”.

Újraindíthatják az ukránok a zaporizzsjai erőművet

Megdöbbentő képet festettek az oroszok által elfoglalt országrészről és a népszavazásról az egykori lakók, akikkel Zaporizzsja menekülttáborában beszélgettünk. Kiderült, milyen veszélyeket rejtett a szavazókra a népszavazásnak nevezett orosz esemény. Helyszíni riport a városból, ami Putyin szerint már Oroszország.

A vállalat felhívással is fordult a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatójához, hogy segítsen kiszabadítani Martinyukot.

Ihor Murasovot, a zaporizzsjai atomerőmű vezérigazgatóját október 1-jén rabolták el oroszok, majd október 3-án elengedték. Murasov nem tért vissza munkájához, hanem visszavonult az eset után. Feladatait Petro Kotyin, az Enerhoatom elnöke vette át. A zaporizzsjai atomerőmű körülbelül hét hónapja orosz megszállás alatt van, de továbbra is ukrán személyzet működteti.

A kocka el van vetve: Oroszország hivatalosan is elrabolta Ukrajna ötödét

Vlagyimir Putyin pénteken bejelentette, Oroszország „elfogadja" négy, Ukrajnához tartozó megye - Herszon, Zaporizzsja, Donyeck és Luhanszk - csatlakozási kérelmét. Az orosz államfő ezzel kizárta a közeli béke, de még a tűzszünet esélyét is: az annexió után Kijevnek és Moszkvának nincs miről tárgyalnia.

Hirdetés