Világ hvg.hu 2022. október. 10. 17:45

"A bombázás már nem ijeszt meg, csak feldühít bennünket" – kijevieket kérdeztünk az újabb támadásokról

Régóta tart a háború, ezért már megszokták a légvédelmi szirénákat és a támadásokat a kijeviek, bár a hétfői naphoz hasonló készültséget a háború kirobbanásakor tapasztaltak csak. Kijevben élőket kérdeztünk arról, hogyan élték meg a hétfői napot, amikor az oroszok rakétákat zúdítottak a fővárosra.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Ma reggel egy robbanás hangjára ébredtem. Az ablakok megremegtek, a madarak hirtelen felszálltak, de először nem fogtam fel, mi történik. Kellett egy kis idő, mire leesett”

– mesélte a hvg.hu-nak a Kijevben élő Christián, amikor kora délután elértük telefonon. Christián ekkor éppen egy óvóhelyen tartózkodott sokadmagával. Mesélte, hogy reggel neki is az első dolga volt, hogy összeszedje a vészhelyzetre előkészített holmiját, és a biztonságos óvóhelyre siessen, de napközben már egyszer előjött onnan. Akkor hazament, hogy dolgozzon, de mivel nem volt áram a lakásban, ezért felhívta azt a kávézót, ahol törzsvendég. Kiderült, hogy nyitva vannak, ott van áram is, így átment oda, hátha ott lehetősége lesz laptopról dolgozni. A kávézó tele volt emberekkel, de nagyjából egy órát lehettek csak ott a vendégek, mert újra megszólaltak a szirénák és a személyzet mindenkit elküldött.

Október 10-én reggel az oroszok több mint 80 rakétát lőttek ki Ukrajna területére. És ugyan ez töredéke az összes kilőtt rakétának – becslések szerint Oroszország február 24-e óta több mint 4000 rakétát lőtt ki Ukrajnára  – a fővárost és a nyugat-ukrajnai Lvivet, valamint Dnyipró városát már hónapok óta nem érte találat, ezúttal igen. A támadásoknak tizenegy halálos áldozata és nyolcvankilenc sebesültje van.

Járókelők nézik az orosz rakétatámadás okozta bombatölcsért Dnyipro városában 2022.október 10-én
AFP

“Bár Kijevet régóta nem érte ilyen támadás, az itt élők korábban már megszokták a riasztásokat, mondhatni, rutinjuk lett benne” – legalábbis Christián ezt tapasztalta. Az elmúlt napokban lehetett arról hallani, hogy érdemes lesz vigyázni, mert újra támadhatják a fővárost. “Biztos, hogy ma reggel is volt egyfajta feszültség, épp úgy, mint akkor, amikor a háború februárban kitört, de most annyiban más a helyzet, hogy a kijevieknek van egyfajta háborús tapasztalatuk. Tudják, mi történik ilyenkor, és azt is, mit kell tenniük” – mondta Christián. Az információk gyorsan terjednek, leginkább a Telegramon. Ma szinte mindenki biztonságos helyre ment reggel, legyen az metróállomás, mélygarázs vagy éppen óvóhely, így a legtöbben nem dolgoztak. “Putyin el lehet keseredve, ezért terrorizálhatja a civileket” – véli Christián.

“Mondhatni, megszoktuk a bombázást. Korábban legalábbis leginkább rémületet okozott, most csak dühöt, gyűlöletet és megvetést” – ezt már a szintén Kijevben élő Oleh Sinkarenko írta kérdésünkre, amikor napközben sikerült üzennünk neki. A külföldi sajtónak sokszor szabadúszó újságíróként is dolgozó Oleh szerint Ukrajnában az emberek fatalisták. “Néhányan még mindig a földalatti bunkerekbe és aluljárókba rohannak a légitámadások idején, de a legtöbben már régóta nem foglalkoznak velük. A rakétatámadásokat ma már ugyanúgy kezelik, mint a közlekedési baleseteket. Ez nagyon bosszantja az orosz bloggereket és propagandistákat, akik minden alkalommal olyan erőteljes hatásra számítanak, amelynek eredményeként a polgároknak követelniük kellene a Zelenszkij-kormánytól, hogy bármilyen feltételekkel adja meg magát. De láttuk, hogy mi történik azokkal, akik az orosz megszállók kezébe kerülnek, így ezek után a képek után már nincs több megadásra hajlandó ember” – mondta Oleh.

Egészségügyiek látnak el egy az orosz rakétatámadásban megsérült kijevi asszonyt
AFP

Oleh elmondása szerint a legtöbb rakétacsapás lakóházakra, játszóterekre, múzeumokra és kórházakra irányult. “Az orosz védelmi minisztérium minden egyes napi videójelentésében változatlanul katonai létesítményeknek nevezi ezeket, ahol "drogosok és neonácik" tartózkodtak. De szinte azonnal elterjedtek a közösségi hálózatokon magukról a csapásokról és azok következményeiről készült videók. Az egyiken egy fiatalembert látunk, aki egy néhány éve épített üveghídon sétál, amikor a híd mellett felrobban egy rakéta. A másikon egy mély kráter a város központjában lévő játszótéren, ahol gyakran sétálok a fiammal. Hinták, csúszdák, homokozók és színes gyermeklétrák törtek darabokra. Úgy tűnik, az orosz tábornokok ugrálnak örömükben, és büszkék a tüzérségi erejükre” – meséli.

Egy rakéta a Központi Rada épületének közelében zuhant le, ahol 1918-ban az ukrán parlament székelt. A robbanás éppen a kereszteződésben történt, a történelmi épület közelében, amely ma már csak egy múzeum. A repeszek több kijevi lakost megöltek, akik reggel munkába tartottak, és az egyetemi könyvtár ablakai is kirepültek. A rakéták egy része megrongálta az energetikai infrastruktúra létesítményeit, amelyeket Oleh szerint hamarosan kijavítanak.

„Máig többé-kevésbé nyugodt volt az élet Kijevben, erre ma négy kerületet is lőttek. Nem is igazán tudom, hogy mit mondhatnék, legutóbb a háború elején volt ilyen. Én személy szerint nem érzem közvetlenül veszélyben magam, annak ellenére sem, hogy ma a rakéták rendszertelenül, véletlenszerű pontokra csapódtak be. Korábban, amikor ilyen történt, néhány napon belül, vagy akár már másnap alapvetően minden visszatért a normális kerékvágásba” – mesélte egy neve elhallgatását kérő 30 éves ukrán fiatalember, aki a háború kitörése óta nem hagyta el a fővárost.

Újraindult az élet a kijevi rakétatámadás helyszínén
AFP

Szerinte Ukrajnában már mindenki megszokta a háborút. “Így is menni kell dolgozni, elfoglalni magunkat, valahogy elterelni a figyelmünket. Időnként egy hétig nem halljuk a légvédelmi szirénákat, máskor naponta 3-4-5-ször megszólal. Aztán vannak olyan napok is, mint a mai, amikor fél napon keresztül folyamatos riasztás van. Egyébként ezek általában valahol 15 perc és másfél óra közötti ideig tartanak – magyarázta. – Ezek nem befolyásolják nagyban az életemet, már megszoktam, hogy sétálok, egyszer csak megszólal és látom, hogy leáll a tömegközlekedés. Az üzletek rendesen nyitva vannak, mindent meg tudunk venni, én nem látom, hogy bármiből hiány lenne. Ami az elmúlt napok eseményeit illeti, én úgy látom, nem ijeszti meg különösebben az embereket, inkább dühíti. Már meg sem lepődünk... A hadseregünk pedig teszi a dolgát, ahogy azt kell.”

Hirdetés