Világ 2022. október. 05. 10:03

Megszavazta az EU a nyolcadik szankciós csomagot, nő a feszültség Kazahsztán és Oroszország között - a háború szerdai hírei

Tovább nyomulnak előre északkeleten és délen az ukrán csapatok, újabb orosz utánpótlás-útvonalat vághatnak el. Közvetítésünk az orosz-ukrán háború szerdai híreiről.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Az ukrán hadsereg közölte, hogy miközben erői a déli Herszon térségében előrenyomulnak, az orosz csapatok veszteségeket szenvedtek, és megpróbálják sebesültjeiket és felszerelésüket a legközelebbi átkelőhelyeken a Dnyeper túlpartjára vinni.

„Az ellenség legfeljebb 150 sebesült katonát és mintegy 50 egységnyi megrongálódott katonai felszerelést szállított a kahovkai vízerőmű közelében található Veszele településre – közölte a vezérkar.

A Nova Kahovka településen található Kahovkai vízerőmű közelében egy súlyosan megrongálódott híd áll. Az ukrán erők folytatják előrenyomulásukat a Dnyeper nyugati partján.

(CNN)

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

A videón tüzérségi csapások és 30 mm-es gépágyútűz látható, a támadások orosz harcálláspontokat, járműveket, köztük egy BMP-2M típusú gyalogsági harcjárművet értek.

Vlagyimir Putyin orosz elnök elmondta, hogy meglepték és elégedettséggel töltötték el az Ukrajna négy, azóta Oroszország által elcsatolt régiójában tartott „népszavazások” eredményei.

„A népszavazások eredményei, őszintén szólva, nemcsak örömmel töltöttek el, hanem meg is leptek, elvégre az emberek ott igen nehéz körülmények között éltek és élnek ma is” – mondta Putyin szerdán az orosz tanárokkal folytatott televíziós találkozón.

(CNN)

Az orosz média új módszerrel terjeszti Ukrajna megszállásával kapcsolatos propagandavideóit: a digitális trükkök lehetővé teszik, hogy a felvételek kijátsszák a kormányok és technológiai nagyvállalatok által használt tűzfalakat és egyéb korlátozásokat – állítják a Nisos amerikai hírszerzési magáncég kutatói szerdai jelentésükben.

Az orosz állami médiához köthető felhasználói fiókok újfajta eljárással terjesztenek 18 nyelvre lefordított több tucat videót, amelyek semmilyen digitális nyomot nem hagynak maguk után a forrással kapcsolatban – áll a dezinformációval és más kiberfenyegetésekkel foglalkozó vállalat tanulmányában.

A videók olyan összeesküvés-elméleteket tartalmaznak, amelyek Ukrajnát vádolják a polgári áldozatok miatt, illetve hogy az Oroszország által annektált kelet-ukrajnai területek valamennyi lakója örömmel fogadta a megszálló orosz csapatokat.

Az orosz propagandavideók angol nyelvű változatai feltűntek a Twitter, a Gab és a Truth Social nevű közösségi portálon is.

„Az új módszer zsenialitása abban rejlik, hogy ezek a videók közvetlenül letölthetők a Telegram mikroblogról, de azok kitörölnek maguk után minden (digitális) nyomot, amelyet kutatóink követni próbáltak” – fejtette ki Patricia Bailey, a Nisos vezető hírszerzési elemzője az AP amerikai hírügynökségnek. „Az új módszer kreatív, alkalmazkodóképes, és elemzi a felhasználók szokásait.”

Az Európai Unió (EU) Ukrajna februári orosz katonai megszállását követően betiltotta tagországaiban két vezető orosz állami médiacég: az RT és a Szputnyik működését.

A Google YouTube-csatornája, valamint a Meta cég által üzemeltetett Facebook és Instagram szintén bejelentették, hogy betiltják a két orosz médiavállalat működését a 27 tagú EU-ban, ezzel igyekezve megakadályozni az orosz propaganda terjedését.

(MTI)

Az orosz külügyminisztérium a honlapján tette közzé, hogy fenntartja magának a jogot arra, hogy további válaszintézkedéseket tegyen Litvánia „barátságtalan lépéseire”. Az orosz lépés a vilniusi orosz követségi ügyvivő kiutasítására érkezett reakcióként, és annak megfelelően az oroszok a moszkvai litván követségi ügyvivőt nyilvánították nem kívánatos személlyé, és utasították ki az országból. 

(RIA Novosztyi)

Garri Kaszparov, az egykori sakkvilágbajnok és a Putyin-rezsimmel szemben álló politikai aktivista interjút adott a Spiegel német hírmagazinnak, amelyben azt mondja, hogy „minden orosz, aki most Oroszországban él, a háborús gépezet része”, és azt követeli, hogy azok, akik a történelem jó oldalán akarnak állni, hagyják el az országot.

Kaszparov a magazinnak elmondta, hogy 20 éve harcol Vlagyimir Putyin ellen. „Mindig azt mondtam, hogy a rendszere elkerülhetetlenül fasiszta fenyegetéssé válik – nemcsak Oroszországra, nemcsak a szomszédaira, hanem az egész világra nézve. Jó lett volna, ha ezt a figyelmeztetést még néhányan megszívlelik”.

A Spiegel kérdésére, hogy külföldön lévén – 2013 óta politikai száműzetésben él – nincs-e túl kényelmes helyzetben ahhoz, hogy ilyen követeléseket fogalmazzon meg azokkal szemben, akiknek még el kell hagyniuk Oroszországot, azt mondta: „ez háború. Vagy az egyik vagy a másik oldalon állsz a fronton. Minden orosz állampolgár, beleértve engem is, ha nem is személyes, de kollektív felelősséget visel ezért a háborúért. Oroszország ma egy fasiszta diktatúra, amely, miközben itt beszélgetünk, emberiség elleni bűnöket követ el. És mindenki, aki most még Oroszországban él, része ennek a háborús gépezetnek, akár akarja, akár nem”.

Kaszparov szerint azoknak az oroszoknak, akik máshol akarnak menedéket kapni, először egy hárompontos nyilatkozatot kellene aláírniuk, amelyben „a háborút bűnnek, a Putyin-rezsimet illegitimnek, Ukrajna területi integritását pedig érinthetetlennek nyilvánítják” – mondta Kaszparov. Ennek aláírásával az illető három rendben is büntetőjogi felelősségre vonható lenne Oroszországban a Putyin által hozott törvények szerint – tette hozzá.

Az 59 éves sakknagymester azt is kijelentette, hogy Putyin „soha nem sakkozott, hanem pókerezett, és a geopolitikai pókerben jó volt. Gyakran játszott rossz lapokkal és nyert, mert ellenfelei bedőltek a blöffjeinek”.

(The Guardian)

Asztana korábban befogadott 200 ezer, a mozgósítás elől menekülő oroszt, a kazah bankok nem fogadják el az orosz Mir kártyákat, most pedig a hagyományosan Moszkva-közeli politikát folytató közép-ázsiai ország nem hajlandó kiutasítani az ukrán követet az orosz követelés ellenére sem.

Növekszik a feszültség Oroszország és Kazahsztán között

Asztana korábban befogadott 200 ezer, a mozgósítás elől menekülő oroszt, a kazah bankok nem fogadják el az orosz Mir kártyákat, most pedig a hagyományosan Moszkva-közeli politikát folytató közép-ázsiai ország nem hajlandó kiutasítani az ukrán követet az orosz követelés ellenére sem.

Az ukrán főügyészség bejelentette: a háború február végi kezdete óta 418 gyerek meghalt és 787 megsebesült a harcok következtében, többségük a donyecki régióban – közölte szerdán az Ukrinform hírügynökség. Ukrán közlés szerint az orosz támadások 2562 oktatási intézményben okoztak károkat, 256 iskolaépületet pedig teljesen leromboltak.

(MTI)

Kamikaze drónokkal támadta az orosz hadsereg az ukrán főváros környékét – közölte szerdán Olekszij Kuleba Kijev megyei kormányzó. Kuleba a Telegramon azt írta, hogy hat robbanást észleltek. Bila Cerkva kisvárosban egy ember megsebesült, és több helyen megrongálódott az infrastruktúra. Kijevben és környékén szerdára virradó éjszaka három órán keresztül légiriadó volt.

Az ukrán légierő azt közölte, hogy összesen tizenkét iráni gyártmányú drón repült be célpontok felé déli irányból. Jurij Ihnat szóvivő az ukrán televízióban elmondta, hogy hatot sikerült megsemmisíteni, hármat légvédelmi rakéták találtak el, további hármat pedig a légierő lőtt le.

Ukrán közlések szerint az orosz hadsereg hetek óta iráni harci drónokat vet be. Bár Teherán hivatalosan tagadja, hogy ilyen eszközöket szállított volna Oroszországnak, Ukrajna „barátságtalan lépésnek” minősítette a dolgot, kiutasította az iráni nagykövetet, és csökkentette az iráni nagykövetség létszámát.

(MTI)

Hirdetés