Világ MTI 2022. szeptember. 21. 13:21

Lettország nem ad ki humanitárius vízumot a mozgósítás elől menekülő orosz állampolgároknak

A balti ország külügyminisztere biztonsági okokkal indokolta a döntést.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

A lett hatóságok biztonsági okokból nem adnak ki humanitárius vízumot a mozgósítás elől menekülő orosz állampolgároknak – jelentette be szerdán Edgars Rinkevics lett külügyminiszter (képünkön). A politikus a Twitter közösségi oldalán azt írta, hogy biztonsági okokból Lettország nem ad ki humanitárius vagy más típusú vízumot a mozgósítást elkerülő orosz állampolgároknak, és nem változtat a szeptember 19-én bevezetett határátlépési korlátozásokon sem a schengeni vízummal rendelkező orosz állampolgárok számára.

Lettország, Litvánia és Észtország szeptember 19-e óta korlátozza a schengeni térségbe való belépést az uniós vízummal rendelkező, turisztikai, kulturális, sport- és üzleti céllal érkező oroszok számára. Lengyelország később szintén csatlakozik hozzájuk. A balti államok fenntartották a mentességet az ellenzékiek, a családtagok, a tartózkodási engedéllyel rendelkezők, a diplomáciai képviseletek munkatársai számára, valamint humanitárius ügyekben, az áruszállítás és a közlekedési szolgáltatások megkönnyítésére, valamint a Kalinyingrádba be- és kiutazók részére.

Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán részleges mozgósítást rendelt el, amely a védelmi tárca szerint mintegy 300 ezer embert érint.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Putyin részleges mozgósítást rendelt el, Blinken szerint az USA sosem fogja elismerni az ukrán területek orosz annektálását - a háború szerdai hírei

Vlagyimir Putyin kedden beharangozott nagy beszédére szerdán reggel került sor: részleges mozgósítást rendelt el. Az amerikai külügyminiszter szerint a megszállt területeken rendezett bármiféle „népszavazás" illegitimnek minősül.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.