Az északi ország létrehozna egy humanitárius vízumot, amivel a Kremllel szemben kritikus orosz újságírók, civilek és aktivisták beutazását könnyítenék meg.
Finnország az Ukrajnával való szolidaritás jeleként tizedére csökkentette az orosz állampolgároknak kiadott vízumok számát – írja a Sky News. Az ország, amelynek az összes uniós tagállam közül a leghosszabb közös határa van Oroszországgal, augusztusban jelentette be a döntést, miközben a politikusai és az állampolgárai egyre hangosabban követelték az orosz turisták mozgásának korlátozását.
„Fontos, hogy megmutassuk, hogy miközben az ukránok szenvednek, a normális turizmus nem folytatódhat a megszokott módon” – mondta Pekka Haavisto külügyminiszter (képünkön) szerdán az uniós külügyminiszterek találkozóján a cseh fővárosban, Prágában.
Finnország szeptember 1-jétől az oroszok számára csak hetente egy alkalommal és csak négy oroszországi városban engedélyezi, hogy turista vízumot igényeljenek: Moszkvában, Szentpéterváron, Murmanszkban és a finn határhoz közeli Petrozavodszkban.
A finn külügyminisztérium a vízumokról meghozott döntés mellett közölte, hogy a kormány megvizsgálja annak lehetőségét, hogy a Kremllel szemben kritikus orosz emberi jogi aktivistákat, a civil társadalom tagjait és újságírókat egy újfajta humanitárius vízum létrehozásával segítse, amely lehetővé teszi számukra a beutazást az északi országba.
Az orosz-ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:
Lavrov megint a Nyugatot vádolta a háborúért, megérkezett a NAÜ küldöttsége az atomerőműhöz - a háború csütörtöki hírei
Az orosz külügyminiszter többek között arról beszélt, hogy a Nyugat hibrid háborút indított Oroszország ellen, az oroszok szerint az ukránok tüzérségi csapásokkal próbálták ellehetetleníteni a küldöttség bejutását az atomerőműbe. „Különleges katonai műveletnek" nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok február óta tartanak, az orosz erők több ezer civil életének vetettek véget.