Világ Lengyel Miklós 2022. augusztus. 16. 19:22

Mi köze van Rushdie merénylőjének Iránhoz?

Hadi Matar egy libanoni út után radikalizálódhatott.

Khomeini ajatollah mondta ki a fatvát – a hittagadó kiátkozását – Salman Rushdie ellen A sátáni versek című könyve miatt. Iránért rajong az a libanoni származású amerikai fiatalember, aki megpróbálta megölni az írót. A párizsi Le Monde annak járt utána, hogy kicsoda a 24 éves Hadi Matar, akit gyilkossági kísérlettel vádoltak meg a támadás után.

Négy éve radikálisan megváltozott az Egyesült Államokban született fiatalember, miután hazalátogatott Libanonba, ahonnan a szülei az USA-ba érkeztek. Síita családról van szó, akik olyan területről származnak, amely közel van az izraeli határhoz, és a Hezbollah ellenőrzése alatt áll. Ez a síita szervezet évek óta háborút folytat Izrael ellen – Irán aktív támogatásával. Hadi Matar édesanyja elmondta, hogy a fia más emberként tért vissza Libanonból. Sokkal komolyabban vette a vallást, mint korábban, és rajongva beszélt Iránról, a libanoni síiták fő külföldi támogatójáról.

Irán tagadja, hogy köze lenne a merénylőhöz, de a kormánypárti sajtó hősként ünnepli a merénylőt, aki Khomeini ajatollah 1989-es ítéletét akarta végrehajtani New York államban 33 évvel később. Maga a merénylő hallgat, ügyvédje közölte: nem tartja magát bűnösnek.

Óvadék ellenében sem kerülhet szabadlábra

„Még ha egymillió dolláros óvadékot állapít is meg a bíróság, akkor is fennáll a veszélye, hogy valaki kifizeti” – hangsúlyozta a helyi ügyész New York államban, a merénylet helyszínén. A vád: előre megfontolt gyilkossági kísérlet. A 75 éves író kórházban van, ügynöke szerint élete már nincsen veszélyben. „Már viccelődik is” – nyilatkozta a CBS televíziónak.

Az amerikai PEN klub vezetője kifejezte együttérzését Salman Rushdie-val, aki korábban maga is az írói szervezet elnöke volt. Az ENSZ főtitkára, Antonio Guterres kifejezte megdöbbenését és hangsúlyozta, hogy a szabad véleménynyilvánítást semmiképp sem követheti erőszak.

Khomeini ajatollah és követői másképp gondolják: a vallási vezető 1989-ben szép összeget, mintegy 3 millió dollárt ígért annak, aki végez A sátáni versek szerzőjével, akit hittagadónak és istenkáromlónak nevezett a vallási rendszer alapítója Iránban. Khomeini ajatollah utóda, Ali Khamenei sohasem vonta vissza a fatvát.

Az AP hírügynökség járókelőket kérdezett meg Iránban a Rushdie elleni merényletről. A válaszok két részre oszlottak: sokan üdvözölték a merényletet Rushdie ellen, mások viszont arra mutattak rá, hogy emiatt fokozódhat Irán elszigetelődése a világban. Az amerikai szankcióknak, melyeket Trump elnök állított vissza, miután felrúgta az atomalkut, melyet Irán hat nagyhatalommal kötött meg (USA, Kína, Oroszország, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország) komoly gazdasági károkat okoz Iránnak.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.