Időközben japán és kínai források is arról kezdtek beszélni, hogy a kínai sereg több rakétát is átlőtt Tajvan felett.
Újabb kínai vadászgépek és hadihajók lépték át péntek reggel a Tajvani-szorosnál húzódó „középvonalat” a sziget védelmi minisztériumának tájékoztatása szerint. A minisztérium hozzátette:
ugyan harckészültségben vannak, de nem szeretnének háborút.
Rakétákat lőtt ki a kínai hadsereg a Tajvan közeli vizekre
Kína hadgyakorlatot tart a térségben, válaszul az amerikai házelnök látogatására.
A kínai állami sajtó pénteken arról írt, hogy a Tajvan körül zajló hadgyakorlaton először most lőttek át rakétákat a sziget fölött, ezt az információt azonban sem Peking, sem Tajpej nem kommentálta. A japán kormány ugyanakkor arról számolt be, hogy kilenc rakétát érzékeltek, amelyek közül négy átrepült Tajvan felett. Kínában a hadsereghez közel álló nemzetvédelmi egyetem egyik professszora, Meng Hszieng-csing beszélt arról, hogy kínai rakéták átrepültek Tajvan felett olyan légtérben, amelyeket Tajpej amerikai Patriot rakétarendszerekkel véd. Meng hozzátette, hogy a mostani gyakorlatok közelítették meg a legjobban Tajvant, s egyúttal ez volt az első olyan hadgyakorlat, amely körülzárta a szigetet.
A tajpeji védelmi minisztérium provokációval vádolta a kínai erőket, és aláhúzta: nem akarnak eszkalációt, mindazonáltal repülőgépet, hajókat és rakétákat küldött a területre.
A Tajvani-szorost kettéválasztó vonal ugyan nem tengeri határ, de olyan mezsgye, amitől eddig mind a kínai, mind a tajvani gépek távol tartották magukat.
Kína Nancy Pelosi amerikai házelnök látogatása miatt kezdett nagyszabású gyakorlatba és folyamatos fenyegetőzésbe. A sziget körül megrendezett katonai műveletek hat különböző zónában, egyes részeken a sziget partjaitól mindössze 20 km-es távolságra folynak, és a tervek szerint vasárnap érnek véget.
Peking hevesen tiltakozott Pelosi látogatása ellen, Kína ugyanis a saját részének tekinti az 1949 óta önálló politikai vezetéssel bíró szigetet. Pelosi látogatásáról itt írtunk bővebben:
Miért olyan fontos Tajvan a nagyhatalmak játékában?
Kizárt, hogy Nancy Pelosi tajvani látogatása ne lett volna összhangban a Fehér Ház stratégiájával, Washington nagyon is tudatosan kezdte el provokálni azt a Kínát, amely ugyanolyan nagyhatalom akar lenni, mint az Egyesült Államok. Az amerikaiak valószínűleg arra számítanak, hogy Kína nem erőszakkal válaszol a szimbolikus, de barátságtalan lépésre, ami viszont a kínai pártfőtitkár pozícióját gyengíti.