Világ MTI 2022. június. 16. 23:50

Életfogytiglani börtönre ítéltek Hágában két vádlottat Rafík Haríri meggyilkolása miatt

Hasszán Habib Merhi és Husszein Oneisszi a jogszabályok által biztosított maximális büntetést kapta.

Életfogytiglani börtönre ítélt távollétében két – továbbra is szökésben lévő – vádlottat az ENSZ hágai székhelyű különleges bírósága Rafík Haríri volt libanoni kormányfő 2005-ös meggyilkolásának ügyében csütörtökön.

"A támadás nemcsak az áldozatokat, de általánosságban véve Libanon népét is terrorizálta" – jelentette ki ítélethirdetéskor a fellebbviteli testületet vezető Ivana Hrdlicková bírónő.

A két vádlott, Hasszán Habib Merhi és Husszein Oneisszi a jogszabályok által biztosított maximális büntetést kapta, miután márciusban a törvényszék fellebbviteli kamarája megváltoztatta Merhi és Oneisszi felmentő ítéletét, és megállapította bűnösségüket terrorizmus és gyilkosság vádpontokban.

Rafík Harírival és 21 másik emberrel egy robbanóanyaggal megrakott gépkocsival végrehajtott öngyilkos merénylet végzett 2005. február 14-én Bejrútban. A hatalmas erejű detonációban további 226 ember sebesült meg. A volt kormányfőt vélhetően szíriai közreműködéssel gyilkolták meg. A merényletet követő tüntetések hatására Szíria kivonta 1976 óta Libanonban állomásozó csapatait.

Az ENSZ égisze alatt működő libanoni különleges bíróság a Hezbollah négy állítólagos tagja ellen indított pert a vádlottak távollétében tárgyalta, a szervezet ugyanis mindvégig tagadta, hogy köze volt a merénylethez, ezért a négy vádlott kiadását is megtagadta.

A Hága melletti Leidschendamban 2014-ben indult perben 2020 nyarán ítélték el az ügy fővádlottját, Szalim Dzsamil Ajjast, a Hezbollah radikális síita szervezet tagját. A törvényszék távollétében találta bűnösnek terrorcselekmény és többrendbeli gyilkosság elkövetésében és szintén életfogytiglani börtönt állapított meg esetében.

Az ENSZ Biztonsági Tanács egyik 2007-ben született határozatával létrehozott törvényszék csütörtöki döntésével lényegében befejezte működését. Az önkéntes adományokkal és a libanoni kormány hozzájárulásaival komoly pénzügyi nehézségek mellett fenntartott bíróság várhatóan hamarosan bezár, mindössze minimális személyzet marad a fennmaradó ügyek lebonyolítására.

Hirdetés