Mármint ennyi a kártérítés, amit kifizetnek a Naval Group francia vállalatnak. De Anthony Albanese új ausztrál miniszterelnök szerint az eset összesen 2,4 milliárd dollárjába kerül az adófizetőknek.
Ausztrália 555 millió euró kártérítést fizet a Naval Group francia vállalatnak a tengeralattjáró-szerződés felmondásáért - jelentette be Anthony Albanese új ausztrál miniszterelnök szombaton. Sébastien Lecornu francia védelmi miniszter jelezte: Párizs elfogadta az ajánlatot.
A megállapodás lehetővé teszi, hogy lezárjuk a viszályt, új fejezetet nyissunk kapcsolatainkban, és előre tekintsünk - mondta a tárcavezető újságíróknak Szingapúrban. A Naval Group rövid közleményben üdvözölte a "tisztességes" egyezményt. A vállalat megköszönte mindazok erőfeszítéseit, akik támogatták a szerződés megvalósulását, míg az ausztrálok el nem álltak tőle.
Ausztrália 2016-ban kötött 56 milliárd eurós megállapodást az állami többségi tulajdonban álló Naval Group (korábban: DCNS) francia védelmi vállalattal tizenkét hagyományos tengeralattjáró legyártásáról. Canberra 2021 szeptemberében bejelentette, hogy felmondja a szerződést, és inkább az Egyesült Államoktól, illetve Nagy-Britanniától szerzi be tengeralattjáró-flottáját, amely nukleáris meghajtású eszközökből fog állni. Ausztrália a megváltozott biztonsági környezettel indokolta döntését. A lépés annyira felbőszítette Franciaországot, hogy Párizs visszahívta washingtoni és canberrai nagykövetét, diplomáciai válságot váltva ki ezzel. A NATO-szövetségesek perpatvara egyúttal veszélybe sodorta a Nyugat egységes fellépését Kína terjeszkedő befolyása ellen az Indiai- és a Csendes-óceán térségében.
Albanese hatalomra kerülése óta igyekszik helyreállítani a kapcsolatot Franciaországgal. A canberrai kormányfő elmondta: a szerződés meghiúsulása összesen 2,4 milliárd dollárjába kerül az adófizetőknek.