Világ hvg.hu 2022. június. 07. 15:34

A saját székletüket hagyták maguk után az oroszok a csernobili irodákban

Szétverték az irodákat, és mindenhova odacsináltak.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Ukrán munkások szerint az orosz katonák szétverték a berendezést, és jókora ürülékkupacokat hagytak a csernobili atomerőmű minden irodájában, mielőtt visszavonultak volna – írja a Wall Street Journal

Az orosz erők márciusban kezdték meg a kivonulást az 1986-os csernobili katasztrófa helyszínéről. Az ukrán munkások még csak most fedezték fel a nyomokat.

Az orosz katonák ukrán munkások százait tartották túszul hetekig a megszállás alatt. Az orosz csapatok március végén vonultak ki, miután ukrán híradások szerint "jelentős dózisú sugárzás" érte őket. Az ukrán személyzet most visszatért a helyszín megtisztítására.

"A széklet volt a hab a tortán" – mondta a csernobili ökocentrum igazgatóhelyettese, Alekszandr Barszukov. Hozzátete, találtak festékszóróval lefestett konferenciatermeket, összetört számítógép-képernyőket és 100 liter jó minőségű vodkát. Csernobilt, az 1986-os szovjet atomkatasztrófa helyszínét a háború első napján foglalták el, és összesen öt hétig áltt megszállás alatt.

A radioaktív talaj megbolygatása után viszont az ukránok szerint az orosz katonák "pánikba estek" a sugárbetegség első jeleire – mondta az ukrán Energoatom állami áramszolgáltató a Guardiannek. Az eluralkodó pánik miatt a csapatok kivonultak a régióból.

Julia Bezdizsa, az üzem szóvivője szerint az ukrán előőrs szinte azonnal parancsot kapott a környék elhagyására a támadás megindulása után, mert rendkívül veszélyes volt ott maradni és heves harcot vívni az erős sugárzás miatt.

Az orosz katonákat ért sugárzás pontos következményei jelenleg nem ismertek, de a jelentések szerint a csapatok lövészárkokat ástak radioaktív talajban, és védőfelszerelés nélkül mozogtak az üzemben.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.