Zelenszkij szerint a teljes orosz hadsereggel harcolnak a keleti fronton, Lavrov provokációt lát abban, hogy Ukrajna a nyugati országoktól kér fegyvereket.
Szeverodonyeck nyolcvan százaléka került csütörtökre teljesen orosz kézre, a városban folyamatosak az utcai harcok – közölte a luhanszki régió katonai adminisztrációjának vezetője. Szerhij Hajdaj szerint az ukránok hat orosz katonát fogtak el.
Volodimir Zelenszkij csütörtökön a luxemburgi parlamentben arról beszélt, hogy Oroszország Ukrajna húsz százalékát foglalta el. Az ukrán elnök videós felszólalásában kiemelte, hogy a keleti fronton a teljes orosz haderővel néznek szembe, hiszen az oroszok minden harcképes alakulatukat oda vezényelték. A front Zelenszkij beszámolója szerint ezer kilométeren húzódik jelenleg.
Nyolcvan kilométer hatótávú rakétavető-rendszert küldenek a britek Ukrajnába – jelentette be a brit védelmi miniszter. Nagy-Britannia mellett az Egyesült Államok is rakétavetőkkel segíti az ukránokat.
Provokációnak nevezte az orosz külügyminiszter azt, hogy Ukrajna a nyugati országoktól kér fegyvereket. Szergej Lavrov szerint az ukránok ezen lépése akár bele is sodorhatja a Nyugatot a katonai cselekményekbe.
Borzalmas állapotokról számolt be Mariupol – a várost egyébként még korábban elhagyó – polgármestere. Vadim Bojcsenko az Euronewsnak adott interjújában úgy fogalmazott, az oroszok több embert öltek meg a város megszállása óta, mint ahányat a nácik a második világháború idején. Bojcsenko most attól tart, hogy vérhas, illetve kolera ütheti fel a fejét Mariupolban, hiszen a város megszállása miatt teljesen kaotikus a temetkezési helyzet, a nyári meleg pedig esőkkel tarkítva érkezett meg a városba. A polgármester azonban bizakodik is: szerinte eljön még majd az a nap, amikor visszatérhetnek Mariupol lakói.
Orbán Viktor kemény kritikát kapott az Európai Néppárt külügyi szóvivőjétől: Michael Gahler azt írta, egy napon ki fog derülni, mivel zsarolják az oroszok a magyar miniszterelnököt.
Kedden fogadták el az Európai Unió tagállamainak vezetői a hatodik szankciós csomagot Oroszország ellen, a csomag fő pontja pedig az olajembargó volt. Volt azonban egy másik sarkalatos pontja is: az orosz ortodox egyház vezetője, Kirill pátriárka. Kirill Brüsszel szerint nyíltan kiállt Vlagyimir Putyin és háborúja mellett:
Orbán a háborút szító Kirillt védi, ez nem a vallásszabadságról szól
Első hallásra meglepőnek tűnhet, hogy a magát békepártiként beállító magyar miniszterelnök egy nyíltan háborúpárti vallási vezetőt a vallásszabadságra hivatkozva vesz védelmébe és ezzel vétózna az EU-ban, pedig a történteknek bőven voltak előjelei. Olyan előjelek, amelyek túlmutatnak a sokat hangoztatott gazdasági érdekeken, és inkább egy ideológiai szövetségre emlékeztetnek Putyin és Orbán között.
A magyar kormány azonban mindennek ellenére erősen védte a pátriárkát. Olyannyira, hogy csütörtökön kiderült: Kirill pátriárkát érintő részeket kiveszik a szankciós csomagból, ami utazási tilalommal és vagyonbefagyasztással sújtotta volna az egyházi vezetőt. Orbán Viktor csütörtökön azzal magyarázkodott, hogy régóta ismert a magyar álláspont az egyházi vezetővel szembeni szankcióról, ezellen pedig senki nem emelt szót az EU-csúcson.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön a Facebookon azt írta, „elvi kérdés” volt számukra Kirill megkímélése a szankcióktól. „Belegondolni is rossz, hogy milyen folyamatokat indított volna el az egyik legjelentősebb európai keresztény egyház vezetőjének szankciós listára helyezése” – tette hozzá Szijjártó.
A magyar kormány pedig megkapta az orosz dicséretet is azért, hogy megvédték a Putyin-párti egyházi vezetőt: Mihail Uljanov, Oroszország bécsi ENSZ nagykövete azt írta, Kirill pátriárka Magyarország szilárd álláspontja, józan esze és politikai akarata miatt úszhatta meg a szankciókat.
Megdicsérte Magyarországot Oroszország Kirill pátriárka kimentéséért a szankciók alól
Június 2-a az Oroszország által Ukrajna ellen indított háború 99. napja. Háborús tudósításaink és híreink mellett rendhagyó módon egy novellát is közlünk, amelyet a HVG újságírója, Kovács Bálint írt.