Világ MTI / hvg.hu 2022. május. 31. 20:30

Egyre több párttársa követeli Boris Johnson fejét a tiltott partik miatt

Egyre többen követelik a konzervatívok közül is Boris Johnson miniszterelnök lemondását a Downing street-i bulik miatt, de ami igazán aggaszthatja, hogy párttársai sorra jelentik be, bizalmi szavazást kezdeményeznek ellene. A bizalmi szavazáshoz 54 képviselő kell, pontosan nem tudni, hányan csatlakoztak, de közel lehetnek az elegendőhöz.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A kormányzó brit Konzervatív Párt egyre több alsóházi képviselője kéri Boris Johnson miniszterelnök lemondását a koronavírus-járvány elleni korlátozások idején a Downing Streeten tartott partik okozta botrány miatt.

Hétfőn négy képviselő szólította fel lemondásra Johnsont vagy kezdeményezett bizalmi szavazást a kormányfővel szemben. Kedden pedig John Stevenson, az északnyugat-angliai Carlisle parlamenti képviselője is bejelentette, hogy hivatalosan is kezdeményezte a kormányfő elleni bizalmi szavazás kiírását.

Ezzel ő lett az alsóházi konzervatív frakció 28. tagja, aki nyilvánosságra hozta, hogy csatlakozott a Johnson elleni bizalmi szavazást célzó kezdeményezéshez.

A Konzervatív Párt szabályzata szerint a frakciótagság minimum 15 százalékának - a jelenlegi létszám alapján 54 képviselőnek - kell kezdeményeznie a miniszterelnökkel szembeni bizalmi szavazást ahhoz, hogy a frakció illetékes bizottsága elrendelje a voksolást.

A Guardiannak több konzervatív képviselő is arról beszélt, hogy szerintük már megvan a szükséges mennyiségű bizalmi szavazást kezdeményező levél, de a folyamat titkos. Egyedül Sir Graham Brady, a vezetőválasztási ügyekben is illetékes konzervatív párti frakcióbizottság elnöke tudja, hogy eddig pontosan hány képviselő csatlakozott. Brady a hagyományoknak megfelelően csak akkor áll a nyilvánosság elé, ha a kezdeményező levelek száma elérte az előírt minimumot, de kedd estig még nem jelezte, hogy ez megtörtént volna.

A botrányt az okozta, hogy az év elején kiderült, a koronavírus-járvány megfékezésére korábban elrendelt szigorú korlátozások idején több kerti partit, ivászatokkal kísért társasági összejövetelt tartottak a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban és más kormányintézményekben, nem egyszer Boris Johnson miniszterelnök részvételével.

A közkeletűen "partygate" néven emlegetett ügy Johnson 2019-ben kezdődött miniszterelnöki időszakának eddigi legnagyobb belpolitikai botrányává fajult. Sokan követelték lemondását is emiatt. A kormányfő hivatalosan elnézést kért, de többször is jelezte, hogy nem kíván távozni tisztségéből.

Bocsánatot kért, de nem akar lemondani Boris Johnson

Ezúttal egy tiltott karácsonyi partiról jelent meg fotó, ha nem lett volna elég nyomás a brit miniszterelnökön. Mindeközben az alsóház kormánytöbbségének vezetője szerint a való világban senkit nem érdekelnek a Downing street-i bulik.

Ha viszont összegyűlik a bizalmi szavazáshoz minimálisan szükséges számú kezdeményező levél, és a konzervatív frakció többsége Johnson ellen voksol, a miniszterelnöknek az íratlan, de törvényerejű szokásjog alapján távoznia kell az általa vezetett Konzervatív Párt éléről és így a kormányfői tisztségből is, és az utódválasztáson sem indulhat.

Johnson helyzetét súlyosbítja, hogy a minap a Scotland Yard is megbírságolta az ominózus partik miatt. Ezzel ő lett a modern brit politikatörténetben az első olyan, hivatalban lévő brit miniszterelnök, akit törvénysértés miatt hatósági szankcióval sújtottak.

Megbírságolták Boris Johnsont, amiért a koronavírus-járvány idején tartott bulit

A brit rendőrség eddig több mint 50 büntetést szabott ki a tiltott bulik miatt, de azt nem tudni, ezeket kik kapták, és mekkora összeget kell fizetniük.

Az ügyben lezajlott egy közigazgatási vizsgálat is, amelyben megállapították, hogy az összejövetelek közül több is súlyos mértékben megsértette nem csak a kormány meghatározó posztjait betöltőktől elvárt magas szintű normákat, de azokat a magatartási normákat is, amelyek betartását éppen a kormány várta el a brit lakosságtól a járványellenes korlátozások időszakában. A 60 oldalas jelentésben azt is kimondták, hogy egyes ilyen összejöveteleket meg sem szabadott volna rendezni.

Emellett parlamenti szakbizottsági vizsgálat is folyik annak megállapítására, hogy Boris Johnson félrevezette-e az alsóházi képviselőket a kérdéses összejövetelek ügyében.

A brit kormányra érvényes magatartási szabályok értelmében minden olyan kormánytag lemondását elvárják, akiről bebizonyosodik, hogy bármilyen ügyben tudatosan félrevezette a parlamentet.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.