A szavazatok 90 százalékos feldolgozottságánál is egyértelműen vezet a Robert Golob vezette, újonnan alapított balközép Szabadság Mozgalom.
Megtartotta győzelmi beszédét vasárnap este Robert Golob (képünkön), a szlovéniai Szabadság Mozgalom vezetője. A politikus videólinken keresztül, otthonából jelentkezett be, mert koronavírustesztje pozitív lett, ezért már a kampányhajrában sem vett részt.
A részeredmények szerint a Szabadság Mozgalom nyert, de nem szerzett abszolút többséget a szlovéniai parlamenti választásokon. A leadott szavazatok csaknem 90 százalékos feldolgozottságánál is vezet Robert Golob pártja, a Szabadság Mozgalom – közölte a szlovén választási bizottság.
A részleges eredmények tükrében a Szabadság Mozgalomnak 40 mandátuma lesz az új összetételű nemzetgyűlésben. A Janez Jansa miniszterelnök vezette jobboldali Szlovén Demokrata Párt (SDS) 29 mandátummal a második, a konzervatív Új Szlovénia (NSi) 8 mandátummal a harmadik, a Szociáldemokraták (SD) 7 mandátummal a negyedik, a Baloldal (Levica) pedig 4 mandátummal az ötödik helyen végzett.
Golob beszédében elmondta, elérték céljukat a választások megnyerésével, amellyel szabadságot hozhatnak az országnak. Kiemelte a rekordmagas, 68 százalékos részvételi arányt. „Ez ad a mandátumunknak további súlyt” – mondta, hozzátéve: sok szlovén állampolgár bízik abban, hogy végigviszik megbízatásukat.
Janez Jansa gratulált ellenfelének a győzelemhez. Ugyanakkor úgy vélekedett: az SDS a választások után erősebb lesz, hiszen a korábbiaknál több képviselői mandátumot szerzett a nemzetgyűlésben. Bejelentette, hogy pártja kész lesz együttműködni, és minden jó javaslatot támogatni fog a parlamentben.
Robert Golob 54 éves üzletember nem ismeretlen a politikában. Korábban alelnöke volt Alenka Bratusek volt miniszterelnök balközép irányultságú pártjának (Stranka AB), és 1999-ben egy évig a gazdasági tárcánál államtitkári pozíciót töltött be. Több mint egy évtizeden át vezette az állami áramszolgáltató vállalatot, amelynek éléről éppen Janez Jansa miniszterelnök váltotta el. Ezt követően döntött úgy, hogy ismét elkezd politizálni, és indul a választásokon.
Jansa Orbán Viktor magyar miniszterelnök egyik legnagyobb szövetségesének számít az európai politikában. A szlovén kormányfő, akinek pártja az Európai Néppárthoz tartozik, mindenáron szerette volna a Fideszt benntartani a pártcsaládban. Jansa és Marine Le Pen vasárnapi veresége azt is jelentheti, hogy Orbán Viktor szövetségesek nélkül marad Európában.