Világ hvg.hu 2022. április. 25. 05:12

Blinken és Austin Kijevben találkoztak Zelenszkijjel

A külügy-és a védelmi miniszter lettek az első ismert magas rangú amerikai vezetők, akik a háború kitörése óta Ukrajnába látogattak.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Az Egyesült Államok legfőbb diplomatája és védelmi tisztviselője vasárnap Kijevbe érkezett – közölte egy ukrán tisztviselő –, követve a világ más vezetőit, akik a két hónapja tartó háború alatt ellátogattak a harcok sújtotta fővárosba, hogy jelezzék támogatásukat Ukrajna számára – írja a New York Times.

Antony J. Blinken külügyminiszter (képünkön) és Lloyd J. Austin védelmi miniszter találkozott Volodimir Zelenszkij elnökkel, és ezzel ők lettek az első ismert magas rangú amerikai tisztségviselők, akik a február 24-i orosz invázió óta Ukrajnába látogattak. A látogatást megerősítette Olekszij Arestovics, Zelenszkij tanácsadója egy orosz ügyvédnek és aktivistának adott interjújában. „Most éppen Kijevben vannak, és beszélnek az elnökkel” – mondta Arestovics. „Talán sikerül döntésre jutniuk azzal kapcsolatban, hogyan tudnak segíteni”.

A Biden-kormányzat segélyekkel és fegyverekkel támogatta Ukrajnát, és segített az Oroszország elleni nemzetközi szankciós kampány vezetésében is. De egyre nagyobb nyomás nehezedett rá, hogy magas rangú tisztviselőt küldjön Kijevbe, miután a közelmúltban több európai tisztségviselő, köztük Boris Johnson brit miniszterelnök, aki Zelenszkijjel együtt sétált az utcákon, valamint Spanyolország és Dánia miniszterelnöke is ellátogatott oda.

Amerikai tisztviselők nem jelentették be a látogatást, de Zelenszkij szombaton egy beszédében elárulta, hogy a találkozót arra fogja felhasználni, hogy átbeszéljék „milyen katonai segítségre van szükségünk”. A Pentagon és a Külügyminisztérium nem kommentálta azonnal a találkozót.

Blinken volt az utolsó magas rangú amerikai tisztviselő, aki Ukrajnába látogatott, még január közepén. Az Egyesült Államok február 14-én bezárta kijevi nagykövetségét, és diplomatái azt követően nem sokkal elhagyták az országot.

Márciusban, alig néhány héttel Oroszország inváziója után, Lengyelország, a Cseh Köztársaság és Szlovénia miniszterelnökei Kijevbe utaztak egy szigorúan titokban tartott küldetésre. A következő hetekben Nagy-Britannia, Litvánia, Lettország, Szlovákia, Észtország, Spanyolország és Dánia vezetői követték őket. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Kijevbe és Bucsába is ellátogatott, ahol az orosz csapatok visszavonulását követően újságírók és nyomozók atrocitásokra utaló bizonyítékokat találtak.

Hirdetés