Egyetlen sikeres teszt után Moszkva máris hadrendbe állítaná legmodernebb, Szarmat rakétáját. Először Szibériába telepítenének belőlük, a szovjet fejlesztésű Vojevoda rakéták indítósilóiba, így pénzt és időt spórolva.
Oroszország őszre már telepíteni kívánja legmodernebb, RSZ-28 Szarmat nukleáris interkontinentális ballisztikus rakétáját – jelentette be Dimitrij Rogozin, a Roszkozmosz orosz űrügynökség vezetője a Reuters tudósítása szerint.
A vállalás meglehetősen ambíciózus, ugyanis eddig összesen egyetlen sikeres tesztet hajtottak végre a Szarmattal, április 20-án, szerdán.
Nyugati katonai szakértők szerint a fegyver hadrendbe állítása előtt még több tesztre lesz szükség. Különösen, hogy a rakéta fejlesztése több éves csúszásban van, a programnak finanszírozási és technológiai nehézségei voltak.
A Szarmat tíz nukleáris robbanófej célba juttatására alkalmas, hatótávja pedig nem csak európai, de amerikai célpontok elérését is lehetővé teszi.
Rogozin bejelentése szerint első körben Szibériában, a Krasznajorszk régió egyik alakulatához telepítenének Szarmatokat, körülbelül 3 ezer kilométerre Moszkvától keletre. Rogozin szerint a Szarmatokat ugyanazokra a helyszínekre, sőt ugyanazokba az indítósilókba telepítenék, mint amiket a leváltandó, szovjet fejlesztésű R-36M-2 Vojevoda rakéták használnak. Ezzel a megoldással „kolosszális” időt és erőforrást tudnak megspórolni.
Ukrajna megtámadása óta Vlagyimir Putyin elnök több ízben többé-kevésbé burkoltan fenyegetőzött nukleáris fegyverek bevetésével. Illetve Oroszország már a háború elején készültségbe helyezte nukleáris arzenálját, bár ezt a nyugati katonai szakértők leginkább figyelemelterelésként értékelték. Bármely NATO-tagország megtámadása interkontinentális nukleáris rakétákkal (vagy bármilyen más fegyverrel, ami azt illeti) háborút jelentene az egész NATO-val. Az kevésbé zárható ki, hogy Oroszország Ukrajnában vessen be kisebb, taktikai nukleáris fegyvereket.