Világ hvg.hu 2022. április. 20. 15:28

Egy elemző szerint Ukrajnában elkezdődött a versenyfutás az idővel: az ukrán rakéta vagy az orosz tank fogy el hamarabb?

Az Egyesült Államok több ezer Javelinnel – a háború ikonikus fegyverévé vált páncéltörő rakétával – látta el Ukrajnát, de az amerikai készletek fogyóban vannak, feltöltésük pedig évekbe telik.

A Javelin a legszofisztikáltabb és legdrágább fegyver a NATO által Ukrajnának biztosított páncéltörő fegyverek széles arzenáljából, lényegében egy olyan nagy hatótávolságú irányított páncéltörő rakéta, amelyet egy személy is képes hordozni.

Mark F. Cancian – a washingtoni Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának vezető tanácsadója – most úgy számol, hogy az Egyesült Államoknak nagyjából 20-25 ezer Javelinje lehetett raktáron a háború kitörése előtt. Az Ukrajnának leszállított 7 ezer rendszer így az USA teljes készletének körülbelül egyharmadát teszi ki.

Mindez nem tűnik soknak, elvégre a készlet kétharmada megmarad. A katonai stratégák azonban valószínűleg kezdenek idegeskedni, írja a szakértő. Az Egyesült Államok ugyanis a különböző lehetséges globális konfliktusokra tart fenn készleteket, így Észak-Korea, Irán vagy akár Oroszország elleni háború esetére.

Minderre az egyszerű válasz az lenne, hogy több rakétát kell gyártani, azonban – ahogy az elemző írja – a készletek pótlásához legalább 3-4 évre lenne szükség.

Mást is adnak

Az Egyesült Államok a Javelinek mellet számos más eszközzel is ellátja az ukránokat. Küldött például 50 millió lőszert, ami ugyan soknak hangzik, de a teljes amerikai lőszergyártás katonai és polgári célokra évente 8,7 milliárd darabot tesz ki, az Ukrajnába küldött mennyiség ennek kevesebb mint egy százaléka.

Egy másik fontos védelmi rendszer a Stinger légvédelmi rakéta. A Fehér Ház szerint az Egyesült Államok 2000 Stingert bocsátott az ukránok rendelkezésére – ez készleteinek körülbelül negyede, pótlásuk nagyjából 5 évet venne igénybe, írja Cancian.

Patthelyzet a csatatéren

Az oroszok körülbelül 2800 harckocsival és 13 ezer egyéb páncélozott járművel rendelkeznek, további 10 ezer harckocsi és 8500 páncélozott jármű pedig még bevethető. Hírszerzési adatok szerint az oroszok körülbelül 1300 páncélozott járművet veszítettek eddig. Összefoglalva, az oroszok nem fognak egyhamar kifogyni a páncélozott járművekből.

Amiből azonban kifogyhatnak, az a kiképzett személyzet és a morál, figyelmeztet a szakértő. Körülbelül 40 ezer katonát veszítettek eddig, ami az eredeti erőik egynegyedét jelenti. Az elit egységeik körében különösen nagyok a veszteségek. Az erősítések és a cserék helyreállíthatják a létszám egy részét, de a képességek romlanak, ahogyan a morál is.

Ami most jön, az versenyfutás az idővel. Vajon az orosz veszteségek patthelyzetet eredményeznek-e a csatatéren, mielőtt Ukrajna kifogy a leghatékonyabb páncéltörő fegyvereiből? – zárja az elemzést Cancian.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.