Világ hvg.hu 2022. április. 12. 13:21

„Nem biztos, hogy jó ötlet egy rendszerváltás Oroszországban”

Egy most megjelent elemzés szerint a két legfontosabb kérdés, hogy képes lesz-e Putyin megőrizni a hatalmát, és ha nem, akkor hogy nézne ki egy posztputyini Oroszország?

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Nem biztos, hogy jó ötlet egy rendszerváltás Oroszországban – írja Timothy Frye a Columbia Egyetem oktatója és a posztszovjet régió külpolitikájának szakértője a Politicónak írt esszéjében. Frye abból indul ki, hogy Oroszország klasszikus autokrácia, azaz a hatalom egyetlen ember és nem egy szervezet (párt, vagy hadsereg) kezében összpontosul. Az autokrata hatalmát pedig függetlenül attól, hogy mit írnak a törvények, nem korlátozza semmiféle időintervallum. Ahhoz, hogy hatalomban maradjon, két fenyegetést kell tudnia kezelni: az elit puccsát vagy a tömegek forradalmát.

Ezért pedig az autokraták rendszerint meggyengítik azokat a szervezeteket, amelyekből építkezve létrejöhetne a hatalmukkal szembeni ellenállás. Az ilyen szervezetek hiánya nem csak az elit, hanem a tömegek mozgósítása szempontjából is kritikus lehet, így onnantól kezdve, hogy az autokrata ebben célt ért, már nagyon nehéz megfosztani a hatalmától. Egy kutatás még azt is kimutatta, hogy minél tovább marad hatalomban az autokrata, annál kevésbé valószínű, hogy megdöntheti az uralmát egy palotaforradalom vagy egy felkelés.

Jelenleg Oroszországban nem látni az elégedetlenség jeleit, bár a nép nem ünnepel olyan önfeledten, mint a Krím annektálásakor tette, de a kiábrándultság jeleit sem mutatja, a sok szempontból egymás farkasainak tekinthető elit pedig a szankciók hatására egyenesen összezárt.

Persze ettől még aggodalomra találni okot, mivel a szankciók és a nyugati cégek kivonulása tovább rombolja majd az ország gazdaságát, ami sem a népnek, sem a vagyonos rétegnek nem lesz jó. A kormány támogatottsága pedig éppen annak gazdasági teljesítményéből fakadt, és azok a kormányzatok, amelyek nem tudják fizetni a számláikat, bizony elégedetlenséggel kell, hogy szembenézzenek. Az ukrajnai háború elhúzódása Vlagyimir Putyin számára egyre inkább nehezíteni fogja, hogy egyensúlyozzon a puccs és a forradalom fenyegetései között.

De mi lesz, ha Putyin megbukik? Sajnos az autokráciákat ritkán váltják demokráciák, sokkal valószínűbb, hogy csak egy más jellegű autokrácia kerül a helyére – válaszolja meg a kérdést a szerző. Némi eltérést mutatnak ebben a leváltás módozatai, a kutatások szerint, ha puccsal váltják le az autokratát, akkor 1:10-hez az esélye annak, hogy demokrácia követi az uralmát. Ha ugyanez forradalommal történik, akkor már 4:10-hez arányt kapunk. Ebből is látszik, hogy a legvalószínűbb tényleg az, hogy Oroszország Putyintól függetlenül is autokrácia marad, így törvényszerűen csalódást okozhat azoknak, akik egy kevésbé korrupt, elnyomó és a szomszédjaival békében élő Oroszországban reménykednek.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Zelenszkij nehézfegyvereket kér, vizsgálják, hogy történt-e vegyifegyver-támadás Mariupolban - percről percre a háborúról

Az ukrán elnök szerint a késlekedéssel nem csak időt, hanem életeket is veszítenek, az USA már korábban is figyelmeztette az ukránokat, hogy az oroszok vegyi fegyvereket is bevethetnek - kövesse hírfolyamunkat az orosz-ukrán háborúról.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.