Mióta az oroszok megtámadták Ukrajnát, az általuk megszállt településeken elkezdtek eltünedezni az emberek.
Julia Olhovszka melitopoli újságíró, a város megszállása óta tudósított az ottani életről, majd egy hajnalon egyenruhás emberek jöttek érte és elhurcolták otthonából – derül ki a CNN anyagából. Olhovszka esetében az események vettek egy meglehetősen szürreális kanyart, ugyanis a fegyveresek nem börtönbe, vagy fogolytáborba hurcolták, hanem a korábbi újságja szerkesztőségébe, amit lefoglaltak a megszálló erők. Itt leültették, és megpróbálták rávenni, hogy működjön velük együtt. A kollaborációra való felszólítás azért is tűnik életszerűnek, mert egybevág az OSW lengyel kutatóintézet munkatársainak helyzetértékelésével, miszerint az oroszok kollaboráns struktúrák létrehozásával kísérleteznek a megszállt területeken.
Olhovszka elmondta a portálnak, hogy az elutasító válasza után is azt a reakciót kapta, hogy megértik az állapotát, össze van zavarodva, meg van rémülve, így nem veszik véglegesnek a válaszát, majd visszatérnek rá később. Miután elengedték, Olhovszka azóta is a csengőfrász állapotában él.
Lényegesen ijesztőbben alakult a herszoni Okszana története, akinek a férjét, az egyik kerület önkormányzatának képviselőjét, Dmitrij Afanaszjevet elhurcolták az oroszok, és bár ígéretet kapott a megszállóktól arra, hogy férjét hamarosan elengedik, ez mégsem történt meg. Okszana a CNN-nek nyilatkozva elmondta, hogy azóta az utcára is fél kilépni, és egész álló nap a telefon mellett ül, hátha hírt kap a férjéről.
Az ENSZ ukrajnai emberi jogi megfigyelő missziója 45 hasonló esetet rögzített eddig, az áldozatok jellemzően helyi tisztviselők, újságírók, aktivisták, de vannak közöttük hétköznapi civilek is. Az elhurcoltak egy részét nem sokkal később elengedték, ám ezek számát egyelőre még a missziónak ellenőriznie kell.
Oleh Baturin ukrán újságírót a Herszonhoz közeli, Dnyeper menti kikötőváros, Kahovka buszpályaudvaráról rabolták el. Baturint a megszállók késsel, árammal, veréssel és ételmegvonással kínozták és a forrásaira voltak kíváncsiak. Baturin elmondta azt is, hogy eredetileg épp azért ment Kahovkába, hogy találkozzon egy forrásával, ám őt is aznap rabolták el az oroszok, és azóta nem is hallott róla.
Viktoria Roscsinát, a Hromadszkoje rádióadó munkatársát március 12-én rabolták el Bergyanszkból, és 10 nappal később engedték csak el, miután rögzítettek vele egy videót, amelyben kényszerítették, hogy elmondja, az oroszok mentették meg az életét és jól bántak vele.
Korábban már írtunk arról, hogy az oroszok több általuk megszállt város polgármesterét is letartóztatták, ezek közül a melitopoli önkormányzat vezetőjének elrablásáról videófelvétel is nyilvánosságra került.
Az orosz-ukrán háború eseményeit az alábbi hírfolyamunkban követheti:
Kezdődik az újabb tárgyalás a tűzszünetről, az oroszok kizárták az atomfegyver használatát - Percről percre az orosz-ukrán háborúról
A tűzszünetről szóló tárgyalások újabb fordulójára érkeznek az orosz és ukrán delegációk, miközben még azt figyeli a világ, az előző tárgyalás résztvevőit tényleg megmérgezték-e. A Kreml szóvivője arról beszélt, hogy akármi történik Ukrajnában, az nem indokolhatja atomfegyver bevetését, az ukrán elnök pedig még szigorúbb szankciókat kért. Percről percre követjük az orosz-ukrán háború keddi eseményeit.