Ráadásul az orosz békefenntartók orra előtt.
Az ukrán–orosz háború árnyékában ismét kiújulóban van a posztszovjet térség egy befagyott konfliktusa. A 2020-a hegyi-karabahi háború során a Törökország által támogatott Azerbajdzsán visszafoglalta a jórészt örmények lakta, Jereván védelmét élvező, azonban egyetlen szuverén állam által se elismert Hegyi-Karabah déli, kevésbé hegyes részeit.
Ez a dél-kaukázusi régióban az egyik legjelentősebb konfliktus, ahol a posztszovjet osztozkodás újabb fejezete volt 2020-ban, amikor a szénhidrogén-exportból haderőt modernizálni tudó Baku erői – török segítséggel – visszafoglaltak a hivatalosan az országukhoz tartozó területeket a szakadár köztársaságtól.
A helyi háború azonban nem csupán egy lokális konfliktusként értelmezhető, hanem magában hordozza terület felett érzékelhető Moszkva hegemóniájának, Ankara által történő megkérdőjelezést is. A 2021 novemberében megkötött fegyverszüneti egyezménynek azonban a jelek szerint talán az eddigi legdurvább megsértése történik éppen.
Hegyi-Karabah: Örményország és Azerbajdzsán orosz közvetítéssel kötött tűzszünetet
A napokban ismét összecsapások voltak az örmény-azeri közös határ déli szakaszán.
Csütörtökön azeri erők behatoltak az elméletileg orosz békefenntartók által ellenőrzött, Örményország által támogatott Hegyi-Karabah területére és elfoglalták az Askeran régióban található Parukh nevű falut – közölte az örmény külügyminisztérium. Telegram források szerint a támadás során az azeri erők tüzet nyitottak a védőkre, a támadók öngyilkos drónokat is bevetettek. Örmény sajtóhírek szerint öt támadó életét követelte az agresszió, míg részükről ugyanennyi katona sérült meg, ketten pedig meghaltak.
Az örmény közszolgálati rádió tudósítása szerint az örmény külügyminiszter aggodalmát fejezte ki a feszült helyzet miatt, és reméli, hogy az azeri egységek minél előbb visszatérnek a március 23-án elfoglalt pozíciójukba. A friss eseményeket a fegyverszüneti egyezmény felrúgásaként értékelte, amely a térség stabilitásának veszélyeztetésével jár. Kifejezte bizalmát a 2000 fős orosz békefenntartó kontingens felé, hogy mielőbb rendezi a konfliktust.
Örmény sajtóhírek szerint a konfliktust tovább súlyosbítja, hogy a hónap elején az azeriek szándékosan megrongálták a szakadár köztársaságot ellátó, Örményországból érkező, de azeri területek alatt futó gázvezetéket, mely az egyetlen, amely képes volt ezt a feladatot ellátni. Az USA aggodalmát fejezte ki a vezeték megrongálódása és az azeri csapatmozgások miatt, egyúttal ösztönözte a feleket, hogy párbeszéd útján rendezzék a konfliktust, és gátolják meg a harcok kiújulását. A tűzszünethez való visszatérés esélyeit azonban árnyalja, hogy Telegram források szerint jelenleg is folynak harcok a területen, mely során az azeri erők Bairaktar harci drónokat is alkalmaznak.
(Nyitóképünk illusztráció)