Roman Abramovics milliárdos oligarcha részt vett az Oroszország és Ukrajna között a tűzszünet elérése érdekében folyó tárgyalások szervezésében – közölte csütörtökön Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője, míg pénteken a Financial Times arról írt, hogy az oligarcha részvételét a tárgyalásokon személyesn Putyin hagyta jóvá.
"Igen, részt vett a tárgyalások szervezésének kezdeti szakaszában" – mondta az orosz elnökség sajtófőnöke napi telefonos sajtótájékoztatóján még csütörtökön, hangsúlyozva, hogy a tárgyalások most már csak a két delegáció tárgyalói között zajlanak.
A Financial Times két, az ügyet közvetlenül ismerő személyre hivatkozva azt írja, hogy Putyin közvetlen áldása arra utal, hogy az orosz oligarcha a legmagasabb szinten kért jóváhagyást arra, hogy február végén segítsen a Kijev és Moszkva közötti tűzszüneti tárgyalások megkezdésében. A leleplezés ellentmondana a régóta hangoztatott állításainak, miszerint Abramovics nem ápol szoros kapcsolatot az orosz elnökkel.
A Chelsea klubtulajdonosa állítólag találkozott Zelenszkij ukrán elnök hivatalának egy magas rangú tisztviselőjével, hogy segítsen a tárgyalások előkészítésében, miután Putyin támogatását kapta. A két fél azóta elkezdett tárgyalni egy előzetes tervről, amelynek célja Oroszország ukrajnai inváziójának leállítása – bár Ukrajna és nyugati szövetségesei attól tartanak, hogy Moszkva a tárgyalásokat arra használja fel, hogy időt nyerjen szárazföldi offenzívájának felújítására.
A The Wall Street Journal című amerikai lap arról számolt be, hogy a hónap elején a pénzügyminisztérium illetékesei szankciósorozatot dolgoztak ki az orosz oligarcha ellen a Kreml által február 24-én Ukrajna ellen indított katonai offenzíva nyomán. A Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsa azonban Zelenszkij ukrán elnök kérésére felfüggesztette ezeket, aki azt javasolta amerikai kollégájának, Joe Bidennek, hogy várjon a korlátozásokkal Abramovics ellen, aki közvetítő lehetne az Oroszországgal folyó tárgyalásokban.
A két fél eddig három alkalommal – február 28-án, március 3-án és március 7-én – találkozott személyesen Fehéroroszországban, 10-én pedig Szergej Lavrov orosz és Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter Antalyában. Azóta szinte naponta folynak tárgyalások videokonferencia formájában mind a delegációk, mind a munkacsoportok szintjén. Bár Abramivics nem szerepel az Egyesült Államokban szankciókkal sújtott orosz oligarchák listáján, az Egyesült Királyság és az EU szankciókat rendelt el ellene Putyin orosz elnökkel "évtizedek óta fennálló szoros kapcsolata" miatt.
E szankciókat követően, amelyek befagyasztották Abramovics vagyonát, és megakadályozták, hogy belépjen az Egyesült Királyságba és az EU-ba, az orosz milliárdos bejelentette a jelenlegi Európa-bajnok Chelsea labdarúgóklub eladását.
Az oligarcha azonban most úgy látja, hogy ez az ügylet a vagyonának befagyasztása miatt felfüggesztésre került. A milliárdos ugyanis nem köthet üzletet brit magánszemélyekkel vagy cégekkel, és nem is utazhat az országba.
A 55 éves Abramovics egyike azoknak az üzletembereknek, akik az 1990-es években, a piacgazdaság oroszországi bevezetésével üstökösszerűen meggazdagodtak, és jelentős politikai befolyásra tettek szert.