Világ MTI 2022. március. 24. 17:58

Nyolc és fél év börtönre ítéltek korrupcióért Romániában egy volt minisztert

A vádirat szerint 20 millió euró kenőpénzt fizetett ki az osztrák Swietelsky-Wiebe-Takenaka konzorcium, hogy ők nyerjék a Bukarest–Konstanca vasútvonal felújítására kiírt tendert.

Első fokon nyolc és fél év börtönbüntetésre ítélte a román legfelsőbb bíróság Sebastian Vladescu (a képünkön középen) volt pénzügyminisztert, akit kétrendbeli vesztegetés elfogadásában és befolyással való üzérkedésben találtak bűnösnek.

A csütörtökön kihirdetett ítélet nem jogerős, a vádlott fellebbezhet. Ugyanabban az ügyben Cristian Boureanu volt törvényhozót is négy év és három hónap szabadságvesztésre ítélték, akárcsak Mircea Ionut Costeát, az Eximbank volt vezérigazgatóját, aki 7 év börtönbüntetést kapott. Constantin Dascalut, a román közlekedési minisztérium volt államtitkárát öt és fél év szabadságvesztéssel sújtották.

A korrupcióellenes ügyészség által összeállított vádirat szerint a vádlottak 2005 és 2017 között kenőpénzt kértek az osztrák Swietelsky-Wiebe-Takenaka cégek alkotta osztrák konzorciumtól, hogy ebben az időszakban a konzorciumnak ítéljék a Bukarest–Konstanca vasútvonal felújítására kiírt különböző közbeszerzési pályázatokat. A vádhatóság szerint az osztrák cég összesen 20 millió euró kenőpénzt fizetett a vádlottaknak. Ez utóbbiakat Josef Hornegger üzletember, az osztrák konzorcium képviselője buktatta le, aki korábban egy, ettől az ügytől elkülönített, másik ügyben elismerte, hogy megvesztegette a vádlottakat, köztük Vladescut is. Az üzletember a beismerésnek köszönhetően három év felfüggesztett börtönbüntetést kapott és 1,1 millió euró kifizetésére kötelezte őt a román bíróság.

A vádhatóság szerint a kenőpénz a Vladescu által irányított, vagy hozzá közel álló, adóparadicsomokban bejegyzett cégekhez került fiktív szerződések révén.

Sebastian Vladescu 2005 és 2007 között, majd 2009 és 2010 között volt pénzügyminiszter.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.