Az orvosokat titkosszolgák figyelik, a halottakat éjjel szállítják el.
Belarusz ugyan nem hadviselő fél az orosz-ukrán háborúban, de területén átvonultak az orosz csapatok, és ide kerül a harcokban megsebesült vagy meghalt orosz katonák egy része is.
A Szabad Európa Rádió írása szerint a Mazir városában lévő halottasházban már nincs hely, tele van orosz katonák holttesteivel. Itt helyiek videóra is vették a vonatokba pakolt fekete zsákokat, de a rendőrség igazoltatta őket, és töröltette a videókat. Szintén túlterheltek a határhoz közeli belorusz kórházak.
A határ mellett az orosz hadsereg tábori kórházakat is felállított, itt végzik el a legsürgősebb beavatkozásokat, mielőtt Mazirba vagy Homelbe továbbszállítanák a sebesülteket.
A háború áldozatait nehéz felbecsülni, valószínűleg mindkét oldal jelentősen felnagyítja az okozott, és kisebbíti az elszenvedett veszteséget. Az elesett és megsebesült oroszok számát az ukránok 14-17 ezerre teszik eddig. Oroszország eddig csak egyszer, március 2-án adott közre adatot, ekkor 498 halottat és 1597 sebesültet vallottak be. A háborús veszteségekről hírt adni Oroszországban törvénysértést jelenthet, amelyet súlyos börtönbüntetés fenyeget. Az amerikai hírszerzők hétezer körülire becsülik az orosz halottak számát (a sebesültek ezen felül értendők).
Halottszállítás az éj leple alatt
A kórházakból és halottasházakból szerzett információk segítenek valamennyire pontosítani a képet. A homeli kórházból a SZER tudósítása szerint több mint 2500 holttestet szállítottak Oroszországba március 13-ig.
Az orvosok és kórházi dolgozók titoktartási nyilatkozatot írtak alá, ezért legfeljebb név nélkül nyilatkoztak. Elmondták, hogy mostanra állandó rendőri és titkosszolgálati felügyelet mellett dolgoznak, és a specialisták is sürgősségi beavatkozásokat végeznek a sebesült oroszokon. A halottak elszállítását most már éjjel végzik, hogy kevésbé keltsenek figyelmet.
Homel egyik kórházából már hazaküldték az ott ápolt betegeket, hogy helyet csináljanak a beérkező katonáknak. Megindult a gyógyszerek felvásárlása is, mert a helyiek attól félnek, hogy nem lesz elég fájdalomcsillapító és más kellék. Ez az orvosok szerint nem indokolt, az egyetlen, ami vészesen fogytán van, az a tetanusz elleni szer.
Szintén a belorusz kórházakkal foglalkozik a Deutsche Welle riportja, a német médium hasonlókat tapasztalt. Az orvosok azt mondják, sok sebesült túl későn érkezik hozzájuk, amikor már csak amputációval tudják megmenteni az életüket.