Világ hvg.hu 2022. március. 19. 18:17

Az ukránokat átengedik, az oroszokat nem a mexikói-amerikai határon

A Mexikóból érkező ukrán menekülteket az USA befogadja, de az oroszokat feltartóztatják, hiába menekültek el a Putyin-rezsim elől.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Több tucatnyi ukrán léphetet be az USA-ba a mexikói határon a héten, holott a koronavírus-járvány miatt a legtöbb nemzet számára le van zárva ez a határvonal – írta szombaton a Reuters hírügynökség. Többen közülük egy éves tartózkodási engedélyt is kaptak.

Ugyanakkor sok orosz arra panaszkodott, hogy őket visszafordították, holott épp Ukrajna lerohanása miatt távoztak a hazájukból. Közülük sokan a drótkerítéssel védett határ közelében táboroztak le, arra várva, hogy esetleg változik az amerikai álláspont.

A Reuters a helyszíni beszámolójában több oroszt is idéz, akik azt állítják, hogy tüntetéseken tiltakoztak Ukrajna inváziója miatt. Irina Zolkina matematikatanár például elmondta, hogy négy gyermekével és lánya barátjával hagyta el Moszkvát. A londoni BBC videóján mutatta meg, ahogy őrizetbe vették, amikor február 24-én, a háború első napján tüntetett a támadás ellen.

Pár órával később szabadon engedték, a rá következő héten pedig Taskent és Isztambul érintésével a mexikói Cancúnba repült. A Mexikói-öbölben lévő turistaparadicsom kedvelt ugródeszka az USA-ba tartó oroszok számára.

Egy 32 éves étteremvezető a feleségével március elején hagyta el Oroszországot. Elmondása szerint tavaly mindkettőjüket három napra elzárták, mert részt vettek egy tüntetésen, amelyen Alekszej Navalnij bebörtönzött orosz ellenzékit támogatták. Más orosz menekült csak annyit mondott, hogy nem akarja az ukrán testvéreit megölni.

Az amerikai belbiztonsági minisztérium szóvivője közölte, hogy az oroszokkal kapcsolatos jelenlegi eljárás az: egyénenként döntenek, és a „különösen veszélyeztetettek” esetében kivételt tesznek.

Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.