Világ 2022. március. 11. 05:31

Harkivban kutatóintézetet lőttek, Mariupolnál tankok támadtak a gyógyszerszállító konvojra – percről percre az orosz–ukrán háborúról

Az orosz erők Harkivban tüzérségi tűz alá vettek egy kutatóintézetet, ahol egy kísérleti atomreaktor is található, Zelenszkij szerint Moszkva megsértette a humanitárius folyosókat biztosító tűzszünetet. Ukrajna 10 orosz repülőgép lövését jelentette be. Kövesse velünk az orosz–ukrán háború eseményeit percről percre!

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

“Aki fenntartja Putyin háborús gépezetét, az ne élhessen fényűző életet” - mondta Ursula Von der Leyen.

Az EU betiltja a luxuscikkek exportját Oroszországba

Budapesten járt Kira Jarmis, az orosz ellenzéki mozgalmat a börtönből is irányító Alekszej Navalnij sajtótitkára. Jarmis első, magyarul is megjelent regénye kapcsán Krekó Péter politikai elemzővel beszélgetett arról, hogy miként vezeti félre és hallgattatja el az orosz társadalmat Putyin propagandagépezete az ukrajnai invázió idején.

Vlagyimir Putyin a kínai államfőtől kapott zöld jelzés alapján vágott bele az ukrajnai hadműveletekbe, hogy megpróbálja helyreállítani az egykori orosz birodalmat. Ám nagyon úgy néz ki, hogy mindketten teljesen félreértelmezték a helyzetet, ez pedig felveti a világkatasztrófa lehetőségét, hacsak el nem távolítják őket a hatalomból – írja Soros György a Project Syndicate-en.

Soros György: Putyin, Kína és a világkatasztrófa veszélye

Vlagyimir Putyin a kínai államfőtől kapott zöld jelzés alapján vágott bele az ukrajnai hadműveletekbe, hogy megpróbálja helyreállítani az egykori orosz birodalmat. Ám nagyon úgy néz ki, hogy mindketten teljesen félreértelmezték a helyzetet, ez pedig felveti a világkatasztrófa lehetőségét, hacsak el nem távolítják őket a hatalomból - írja Soros György a Project Syndicate-en.

Új céldátumot tűzött ki az Európai Bizottság elnöke arra, hogy az EU kivezesse az orosz energiát az uniós piacról. Az állam- és kormányfők Versailles-ban megtartott informális csúcstalálkozóján Ursula von der Leyen azt mondta, hogy 2027-re az EU készen áll arra, hogy az orosz energia nélkül is biztonságos ellátást tudjon nyújtani a polgárainak. Ez része annak a koncepciónak, amelyet a hét elején jelentett be az Európai Bizottság, amelyben már erre az évre a vásárlások jelentős csökkentését ígérték, amellyel párhuzamosan más forrásokból fog energiahordozót vásárolni az EU. Annak érdekében, hogy a következő téli szezont felkészülten várja az EU, októberre a tárolókat 90 százalékra fogják feltölteni (jelenleg 30 százalékos az átlagos feltöltöttség).

A most elfogadott, úgynevezett Versailles-i nyilatkozatban nem szerepel még a 2027-es dátum, az erre vonatkozó tervet és menetrendet ugyanis majd májusban terjeszti elő az Európai Bizottság. Szerepel viszont a következő mondat:

Megállapodtunk abban, hogy a lehető leghamarabb fokozatosan megszüntetjük az orosz gáz-, olaj- és szénimporttól való függőségünket.

És ehhez Orbán Viktor is hozzájárult. További részletek a találkozóról ebben a cikkben.

Hirdetés