A hivatal főügyésze hétfőn közölte, hogy a lehető legrövidebb időn belül vizsgálatot indít az Ukrajnában elkövetett esetleges háborús bűncselekmények ügyében.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) nyomozói útnak indultak az ukrajnai régióba, hogy megkezdjék a lehetséges háborús bűnök adatainak összegyűjtését – jelentette ki Karim Khan a hágai testület főügyésze újságíróknak. A főügyész elmondta: hivatala meg fogja vizsgálni, hogy a háborúban résztvevő felek fel tudnak-e mutatni bizonyítékokat háborús, és emberiesség elleni bűncselekményekre, vagy népirtásra.
„Bármelyik oldal, amely a polgári lakosságot veszi célba, bűncselekményt követ el, az ICC alapító okirata, a római statútum és a nemzetközi humanitárius jog értelmében” – hangsúlyozta Khan, az ukrajnai városok és települések tüzérségi támadásairól szóló jelentésekkel kapcsolatban.
A főügyész hétfőn jelentette be, hogy hivatala a lehető legrövidebb időn belül vizsgálatot indít az Ukrajnában elkövetett esetleges háborús bűncselekmények ügyében. Khan elmondta, hogy a vizsgálatot 39, a római egyezményhez csatlakozott ország, köztük Magyarország, Németország, Nagy-Britannia és Georgia felkérésére indították el.
A honlapján közzétett közleményben a testület közölte: az ukrajnai helyzet eddigi áttekintése és a törvényszék által elvégzett előzetes vizsgálatok alapján megalapozottnak látszik az a gyanú, hogy háborús és emberiesség elleni bűncselekményeket követhettek el az ország területén.
Egymilliónál is többen menekültek el Ukrajnából, leminősítették Oroszországot - percről percre a háborúról
Éppen egy héttel ezelőtt, február 24-én rohanta le Ukrajnát Oroszország, azóta menekültek áradata hagyta el a katonai offenzíva alá vont országot. Percről percre tudósításunkban minden fontos hírt megtalál az orosz-ukrán háborúról.
A Nemzetközi Büntetőbíróság a kijevi hatóságok meghívására 2014 óta végez ellenőrzést a térségben a feltételezett atrocitások felderítése érdekében. Fatou Bensouda az ICC akkori főügyésze, 2020 decemberében jelentette be, hogy engedélyt kér a törvényszéktől hivatalos vizsgálat megindításához annak megállapítására, hogy a kelet-ukrajnai konfliktusban történtek-e háborús, illetve emberiesség elleni bűncselekmények.
Ukrajna nem részese az ICC-t megalapító római egyezménynek, de elfogadta a bíróság joghatóságát a területén elkövetett háborús és emberiesség elleni bűncselekménynek ügyében. Oroszország nem ismeri el a testület joghatóságát.