Antiszemitának nevezte az izraeli miniszterelnök a Nemzetközi Büntetőbíróság döntését
Az izraeli pártok többsége is kiállt Benjamin Netanjahu mellett.
Az izraeli pártok többsége is kiállt Benjamin Netanjahu mellett.
Többek között Joe Biden amerikai elnök is bírálta a Nemzetközi Büntetőbíróság döntését.
Karim Khan, az ICC főügyésze korábban nemzetközi elfogatóparancsot adott ki Putyin ellen.
A Kreml közölte, hogy az orosz vezetés nem tart attól, hogy Mongóliában őrizetbe veszik Vlagyimir Putyin orosz elnököt.
A Nemzetközi Büntetőbíróságból való kihátrálás helyett az együttműködést két évtizede mérgező bizonytalanság orvoslására lenne szükség – mondják szakértők annak kapcsán, hogy a kormány vizsgálja, mi lenne a következménye, ha Magyarország hátat fordítana a nemzetközi szervezetnek. A probléma gyakorlati kérdéseket is felvet. Például azt: le lehetne-e tartóztatni Putyint egy magyarországi látogatása során.
Hivatalosan is megkezdte működését Hágában a Nemzetközi Központ az Ukrajna elleni Agresszió Bűntettének Üldözéséért (ICPA) nevű hivatal, amelynek az Európai Unió Büntetőjogi Együttműködési Ügynöksége (Eurojust) ad otthont.
A DK-s Vadai Ágnes javasolta az Országgyűlés külügyi bizottságában, hogy hirdesse ki Magyarország a Nemzetközi Büntetőbíróság statútumát, mivel ennek hiányára hivatkozva tárja szét a kezét a kormány: az elfogatóparancs ellenére emiatt nem tudnák letartóztatni hazánkban az orosz elnököt.
Gulyás Gergely korábban elmondta, Magyarországon erre nem kerülne sor.
Ezek a szervezetek – miközben a nemzetközi jogot, az emberi jogok védelmét nem lehet egységes formában ráerőltetni az államokra – nem csak fellépnek emberi szenvedés csökkentéséért és megelőzéséért, valamint a jogsértésekre vonatkozó felelősségre vonásért, de elősegítik a hatalom ellenőrizhetőségét is. Vélemény.
Nemzetközi páriává teheti, de a felelősségre vonásig csak radikális oroszországi rendszerváltás esetén juttathatja el Vlagyimir Putyint a Nemzetközi Büntetőbíróság által kiadott elfogatóparancs.
A Nemzetközi Büntetőbíróság egy szigorúan szabályozott folyamat eredményeként, az ügyészség indítványa alapján adhatja ki az elfogatóparancsot, ez pedig arra utal, hogy van alapja a döntésének - mondta Gleb Bogus nemzetközi jogász a Novaja Gazetának.
A Nemzetközi Büntetőbíróság Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen kiadott elfogatóparancsát csak azért nem üdvözölték közös nyilatkozatban az unió tagállamai, mert a kiadott közlemény aláírói közül Magyarország hiányzik. A magyar külügy szerint ez nem nevezhető vétónak, de ami igazán különössé teszi a történetet, hogy a témában nem is ők, hanem Varga Judit tárcája az illetékes. Az igazságügyi minisztérium azonban egyelőre jobbnak látja a hallgatást.