A külgazdasági és külügyminiszter az ukrán-magyar határon jelentette be, hogy Magyarország mindenben segít a menekülteknek, a kormány pedig felajánlott egymillió euró segélyt. Viktor Mikita, Kárpátalja kormányzója pedig arról beszélt: "a végsőkig harcolni fogunk, miénk lesz a győzelem".
“Magyarország a békében érdekelt, és nem az a lényeg, hol lesznek a béketárgyalások, hanem az, hogy legyenek, de addig is Magyarország szerepet vállal a humanitárius katasztrófa elhárításában, a segítségégben” – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az ukrán-magyar határon, a Csap-Záhony határátkelőn, bejelentve azt is, hogy 100 ezer liter, a Mol által felajánlott üzemanyaggal segíti a magyar kormány a kárpátaljai hatóságokat, a benzint és a gázolajat a mentőszervezetek és a humanitárius szervezetek használhatják fel.
Szijjártó Péter azt is mondta, a magyar kormány együttműködik az Ökumenikus Segélyszervezettel, élelmiszerek, higiéniai termékek és gyermekápolási szerek eljuttatásában Kárpátaljára. Mint mondta, az első segélyszállítmány,
28 tonna élelmiszersegély már megérkezett a határra, és a kormány egymillió eurós segélyt is küld hétfőn, ebből az Ökumenikus Segélyszervezet újabb segélycsomagot állít össze Kárpátaljának.
"Magyarország a bajba jutottak befogadásában is segít" - folytatta a miniszter. Mint mondta, hat helyszínen, a határátkelők magyar oldalán segélypontok kezdik meg a működésüket hétfőn: Beregsuránynál, Tiszabecsnél, Záhonynál, Barabásnál, Lónyánál és Beregdarócnál. Emellett megkezdték az előkészületet a Magyarországra érkező menekültek elszállásolására. Az öt határátkelőhelyen az elmúlt napokban 66 ezren lépték át a határt, a magyar és az ukrán határszervek között "példaértékű az együttműködés".
Mint Szijjártó elmondta, közben Magyarország a szlovák-ukrán határon is tud segíteni, ahol "tarthatatlanná vált a helyzet", ezért mától megkezdődik "az ott reménytelen helyzetben várakozó anyák és gyerekek átszállítása megkezdődik a magyar határhoz, ahol be tudnak lépni Magyarországra."
Szijjártó Péter arról is beszélt: az elmúlt napokban felajánlotta az ukrán és az orosz félnek is, hogy Budapesten tartsanak béketárgyalásokat, "meglátjuk, mit döntenek". Úgy fogalmazott: "A háború a legrosszabb forgatókönyv, elfogadhatatlan, és nem jelent megoldást semmire, ráadásul ennek következtében humanitárius katasztrófa alakult ki, ezért is véget kell vetni a háborúnak,
béke kell legyen a térségünkben, Magyarország, a magyar emberek ebben érdekeltek."
A kárpátaljai térség kormányzója – akit a megbékélés kultúrájának kárpátaljai képviselőjeként méltatott a miniszter –, Viktor Mikita ezután arról beszélt, hogy "háború dúl", de az ukrán elnök a helyén van, nem hagyja el az országot, ő maga és az ukrán kormány pedig hálás mindenkinek, aki segélyt nyújt Kárpáraljának és Ukrajnának.
"Biztosítjuk az ukrán állampolgárok átjutását a határon és szinte kézből-kézbe adjuk őket a magyar oldalra" - mondta. "Magyar barátainkra bízzuk őket és kérjük, niztosítsák az ellátásukat, az élelmezésüket" - tette hozzá. Mint mondta, "Kárpátalja már közel 25 ezer embert fogadott be, ellátjuk őket, és szükség esetén
a halálunk árán is megvédjük őket, a végsőkig harcolni fogunk, miénk lesz a győzelem".
A miniszter és a kormányzó mellett Gerevich János, az Ökumenikus Segélyszervezet kárpátaljai vezetője is beszélt. Gerevich megjegyezte: az előzetes egyeztetéseknek megfelelően Viktor Mikita raktárakat bocsátott a segélyszállítmányok fogadására a rendelkezésükre Kárpátalján, ez a mostani, 28 tonnás szállítmány az első.