Tavaly óta folyamatosan téves bombariadók miatt kell kivezényelni az ukrán rendőrséget a közintézményekhez, bevásárlóközpontokhoz, iskolákhoz. A hatóságok szerint ez nem lehet véletlen.
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SBU) szerint az országszerte megnövekedett számú téves bombariadók a hibrid hadviselés részének tekinthetők, amivel fokozni lehet a nyomást az országon, és amivel hosszú távon nyugtalanná lehet tenni a lakosságot. A Zeit cikke szerint az ukrán nemzetbiztonsági szerv tavaly 1100 téves riasztást regisztrált feltételezett bombák miatt, 2022 első heteiben pedig több mint 300 ilyen esetről tudnak.
A helyszínek változatosak: hol kórházakban, hol hivatali épületekben, iskolákban, a metróban, bevásárlóközpontokban jeleznek bombariadót, minden esetben megalapozatlanul. Az iskolákban - tér ki rá a cikk - ez különösen megterhelő tud lenni pszichológiai értelemben a gyerekekre, a tanárokra és a szülőkre nézve is.
Igor Klimenko, a rendőrség vezetője szerint a téves bombariadók a rendőrséget is nagymértékben lefoglalják, hiszen minden esetben ki kell menni a helyszínre, tűzszerészekkel, kutyákkal, a nap 24 órájában akkor is, ha tudják, hogy nagy valószínűséggel indokolatlan a riasztás. Klimenko szerint a bejelentéseket általában részegek vagy olyan emberek teszik heccből, akik nincsenek tisztában a következményekkel, ugyanakkor azt is megállapították már, hogy a névtelen bejelentők egy része az orosz-barát, szakadár kelet-ukrajnai régiókból, Donyeckből és Luhanszkból küldi a bombával riogató e-maileket.
A Zeit megjegyzi végül, hogy nemcsak a bombariadókkal lehet a lakosságot hergelni, hanem például a kibertámadásokkal is – értesülésük szerint az utóbbi időben több tucat kibertámadás érte az ukrán kormányzati weboldalakat is.