Az esetet kivizsgálták, de senkit sem vontak felelősségre.
Kiadta az amerikai védelmi minisztérium a tavaly nyáron Kabulban végrehajtott, tíz civil áldozatot követelő dróncsapásról készült videófelvételt. A videót, amelyet a The New York Times (NYT) kért ki az információszabadságról rendelkező törvény alapján, a Pentagon tette közzé a honlapján.
A csapást két MQ-9 Reaper drónnal vitték véghez augusztus 29-én. Most 25 percnyi, ezek által rögzített felvétel került nyilvánosságra.
A drónok célpontka egy lakóövezetben, egy ház udvarán álló autó volt, amelyről azt feltételezték, hogy a benne elhelyezett robbaóanyaggal az ISIS terrortámadást készül elkövetni a kabuli repülőtér ellen. Ott éppen az Afganisztánt két évtized után elhagyó szövetségesek kaotikus kimenekítési akciója zajlott.
Az NYT azt írta, hogy az amerikaiak nem ismerték az autó sofőrjének személyazonosságát, de kilőtték a rakétákat, mert gyanúsnak ítélték az aznapi mozgását a városban. A lap később Zenmari Ahmadiként azonosította a célpontot. A férfi évek óta egy amerikai segélyszervezet munkatársa volt Kabulban, a támadás előtt pedig a kollégáit vitte dolgozni. A drónok által készített videók elemzése nyomán kiderült, hogy amit az amerikai hadsereg robbanószereknek vélt a férfi kocsijában, valójában ivóvizet tartalmazó ballonok voltak.
A dróntámadásban Ahmadi és kilenc családtagja – köztük hét gyerek – halt meg.
Az eseset tavaly kivizsgálta a Pentagon, és arra jutott, hogy az akcióért felelős katonák jóhiszemű hibát követtek el, amikor útnak indították rakétákat. Annak ellenére, hogy összetévesztették Ahmadi fehér Toyota Corolláját egy terrorista csoporthoz köthető másik autóval, és azt sem vették észre, hogy két perccel a csapás végrehajtása előtt a drónok által közvetített képeken feltűnt egy gyerek.
Három nappal korábban valóban bombatámadás érte a kabuli repteret, akkor 13 amerikai katona és több mint 160 afgán állampolgár vesztette életét.