Világ Németh András - Serdült Viktória 2022. január. 16. 16:15

Merénylet, boszorkányüldözés - háborognak Szerbiában Djokovic kiutasítása miatt

Szerbiában egy emberként ítélik el a politikusok és sportolók, hogy az ausztrál illetékesek végül nem engedték indulni az Australian Openen Novak Djokovicot. Aleksandar Vucic államfő is megszólalt, aki említést tett arról is, hogy a horvát szurkolók a szombati szegedi Szerbia-Horvátország Európa-bajnoki kézilabdameccsen azt kiabálták: „Öld, öld a szerbet”.

„Az ausztrál kormány megalázta magát azzal, ahogy Novak Djokoviccsal bánt. Tíz napig zaklatták, csakhogy utána átadjanak neki egy olyan döntést, amelyről már az első naptól fogva tudták, hogy meg fogják hozni. És jött a vádaskodás, a boszorkányüldözés egy ember és egy egész ország ellen. Novakon keresztül akarták megmutatni, hogyan működik az új világrend, s hogy mindenkivel el tudnak bánni” – mondta Aleksandar Vucic szerb államfő azután, hogy vasárnap kiutasították Djokovicot Ausztráliából.

Vucic egyébként folyamatosan kapcsolatban áll a be nem oltott Djokoviccsal (aki valamikor decemberben átesett a koronavíruson, ezért kapott orvosi felmentést), és több alkalommal is kiállt a világelső teniszező mellett, aki után már egy Dubajba tartó repülőn ül.

Srdjan Djokovic, a teniszező apja szerint az ausztrálok merényletet követtek el fia ellen. „Így ért véget a világ legjobb sportolója elleni merénylet. 50 golyó Novak mellébe. Ennek ellenére Novak segíteni fogja a többi teniszezőt, és tovább támogatja a 17 éves fiatal játékost is. Ilyen Nole: ember és testvér” – írta Srdjan Djokovic.

MTI/EPA/Marko Djokovic

Szerb indulatok

Djokovic egyik barátja, a kanadai teniszező, Vasek Pospisil azt írta Twitter-bejegyzésében, hogy Novak nem ment volna el Ausztráliába, ha nem kapott volna orvosi különengedélyt. „Kihagyta volna az Australian Opent, és a családjával lett volna. Teljesen nyilvánvaló, hogy ami történt, az a közelgő ausztráliai választások miatt alakult így. Nem Novak a hibás” – vélekedett Pospisil, aki szinte az egész decembert Djokovic társaságában töltötte.

A szerb Teniszszövetség szerint az ausztrálok döntése után Djokovic csak jobb lesz.

„A komédia befejeződött, elkeserítő az ausztrál bíróság döntése. Teljes mértékben kiállunk Novak Djokovic, hazánk legjobb nagykövete mellett. Biztosak vagyunk abban, hogy miután ilyen igazságtalanul bántak egy történelmi jelentőségű sportsikereket elért, kiemelkedő személyiségű emberrel, Novak, mint mindig, csak erősebb és jobb lesz” – olvasható a közleményben.

A Djokovic kiutasítása miatti elkeseredést csak fokozza Szerbiában, hogy a férfi kézilabda-Eb szombati játéknapján Horvátország legyőzte Szerbiát, és a szegedi sportcsarnokban a horvát szurkolók egy része folyamatosan azt kiabálta, Öld, öld a szerbet! (Ubij, ubij Srbina!).

MTI/Illyés Tibor

Az üzenetet még azzal is megfejelték, hogy a kiabálók egy része olyan pólót viselt, amin az a Mihajlo Hrastov képe volt, akit jogerősen elítéltek 13 jugoszláv katona 1991-es meggyilkolása, illetve kínzása miatt. „Ilyenkor az a legjobb, ha az ember csendben marad, de azt biztos, hogy sem a kiáltások, sem pedig a gondolatok nem változtak. Semmi újat nem hallottunk, úgy néz ki, ezek az úgynevezett európai értékek” – mondta Vucic.

Nincs kivétel

Az ausztrál hatóságok egy 12 napja tartó huzavonára tettek pontot, amikor magyar idő szerint vasárnap délelőtt kitoloncolták Ausztráliából Djokovicot. A hírek szerint a szerb teniszező már egy Dubajba tartó gép fedélzetén van, miután a szövetségi bíróság elutasította fellebbezését, hogy beléphessen az országba.

A 20-szoros, oltatlan – és olykor oltásellenes nézeteket hangoztató – Grand Slam-tornagyőztes Djokovic múlt szerdán érkezett Melbourne-be, külön engedéllyel.

MTI/AP/AAP/James Ross

Bár először úgy tűnt, hogy nem lesz gond, a repülőtéren végül több órás várakozás után nem engedték be az országba, visszavonták vízumát, majd miután fellebbezett, a kiutasítottak számára fenntartott hotelben szállásolták el. A vízumát e hét hétfőn bírósági döntés nyomán visszakapta, majd edzett az Australian Open helyszínén, első kiemeltként kapott ellenfelet a csütörtöki sorsoláson.

A fordulat másnap jött, amikor ismét érvénytelenítették a vízumát, majd őrizetbe vették és visszavitték a szállodába, hogy ott várja meg a mai ítéletet.

Djokovic a kiutasítása után kiadott közleményében azt írta, hogy rendkívül csalódott a döntésben, de elfogadja azt, és a következő időszakot pihenéssel tölti majd.

„Kellemetlenül érzem magam, hogy az elmúlt hetekben én voltak a középpontban, és remélem, hogy most már mindannyian az általam szeretett játékra és a versenyre tudunk koncentrálni” – írta Djokovic, aki az Australian Open résztvevőinek is minden jót kívánt, a szerbeknek pedig külön megköszönte a támogatást.

Volt mit mérlegelni

A belépéshez megkapott különengedély óriási felháborodást váltott ki Ausztráliában, ahol nagyon szigorú szabályok vonatkoznak az oltatlanokra. A tiltakozást tovább növelte, hogy kiderült: bár a teniszező tesztje december 16-án lett pozitív, nem vonult karanténba, interjút adott egy lapnak, és egy gyerekek számára rendezett nyilvános eseményen is részt vett maszk nélkül.

Novak Djokovic nem könnyíti meg a világnak, hogy szeresse őt

A teniszben visszatérő motívum, hogy Novak Djokovic mennyire szeretné, ha szeretnék, de minél inkább próbálkozik, annál inkább épp az ellenkezőjét éri el. A sportág nagyjából azóta lamentál ezen a kérdésen, hogy a szerb teniszező tehetsége megtörte a bálványozott Roger Federer és Rafael Nadal párharcát.

Ügyét az sem segítette, hogy fotók és videók alapján a Monacóban élő Djokovic az ausztráliai utazását megelőző 14 napban Szerbiában és Spanyolországban is tartózkodott, miközben ő nemmel felelt arra a kérdésre, hogy a melbourne-i útját megelőző két hétben járt-e külföldön.

Alex Hawke bevándorlásügyi miniszter a procedúra során elismerte, hogy "elenyésző a teniszezőtől kiinduló fertőzési kockázat", ugyanakkor azzal érvelt, hogy a játékos belépése a pandémiás szabályok be nem tartásához vezethet a lakosság körében, oltásellenes hangulatot kelthet, és akár zavargásokhoz is vezethet.

A bíróság kiutasításról szóló döntését Scott Morrison ausztrál miniszterelnök is üdvözölte.

Az Australian Openen Djokovic helyére szerencsés vesztesként a világranglista 150. helyezettje, az olasz Salvatore Caruso került fel a főtáblára, ő a világklasszis honfitársával, Miomir Kecmanoviccsal kezd majd.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.