Válasszon a párbeszéd és a konfrontáció között Vlagyimir Putyin – üzente az Egyesült Álamok az Ukrajnával kapcsolatos diplomáciai tárgyalások kritikus hetének előestéjén, miközben az orosz csapatok továbbra is a határ mentén állomásoznak.
Az Egyesült Államok és Oroszország vezető diplomatái és katonatisztjei vasárnap este Genfben munkavacsorát tartottak a hétfői hivatalos tárgyalások előtt, hogy megvitassák Moszkva követeléseit – írja a The Guardian. A követeléseket a múlt hónapban két szerződéstervezetben fogalmazták meg, az egyiket az Egyesült Államokkal, a másikat a NATO-val. A tartalmuk nagy része elfogadhatatlan Washington és a szövetség számára. A legfontosabb az a kötelezettségvállalás, hogy Ukrajna soha nem lesz a NATO tagja.
Az orosz küldöttség vezetője, a külügyminiszter-helyettes Szergej Rjabkov, az orosz delegáció helyettes orosz minisztere „elképesztőnek” nevezte a vasárnap esti vacsoramegbeszélést, amelyet az amerikai leszerelési konferencia nagykövetének a Genfi-tóra nézőrezidenciáján tartottak. „A beszélgetés nehéz volt, de üzletszerű. Úgy gondolom, hogy holnap nem fogjuk vesztegetni az időt. Soha nem veszítem el az optimizmusomat, mindig ez vezérel” – mondta Rjabkov.
Az amerikai delegáció vezetője, Wendy Sherman külügyminiszter-helyettes az Egyesült Államok elkötelezettségét hangsúlyozta a „szuverenitás, a területi integritás és a szuverén nemzetek szövetségválasztási szabadságának nemzetközi elvei mellett” – olvasható a vacsoráról szóló külügyminisztériumi beszámolóban. Eszerint az oroszoknak azt mondta, hogy az Egyesült Államok „szívesen látja a diplomáciai úton történő valódi előrelépést".
Oroszország 100 ezer katonát állomásoztat Ukrajna közelében, és hasonló létszámú csapatot készítenek elő arra, hogy rövid időn belül mozgósítsák – mondta Antony Blinken amerikai külügyminiszter vasárnap, aki szerint a héten folytatott diplomáciai egyeztetés az igazság pillanata volt az orosz elnök számára.
„Két út áll előttünk” – mondta a CNN-nek. – „Van a párbeszéd és a diplomácia útja, hogy megpróbáljunk megoldani néhányat ezekből a nézeteltérésekből, és elkerüljük a konfrontációt. A másik út a konfrontáció és a masszív következmények Oroszország számára, ha megújítja az Ukrajnával szembeni agresszióját. Most fogjuk tesztelni a felvetést, hogy Putyin elnök melyik utat hajlandó választani”.
A Biden-kormányzat kitart amellett, hogy a szuverén államok joga, hogy a NATO-tagságért folyamodjanak, így ez nem képezi alku tárgyát. Az amerikai csapatok európai állomásoztatása sem az, hangsúlyozták a kormányzat tisztviselők. De arról is beszéltek, hogy Washington megvitatna más biztonsági garanciákat, például a rakétatelepítések és a kontinensen zajló hadgyakorlatok kölcsönös korlátozását. Ez messze elmaradna a Moszkva által követelt átfogó változásoktól.