Két kormánykritikus szereplő telefonjában találták meg az izraeli kémszoftver nyomait.
Lengyelországban is használták az izraeli NSO kémszoftverét, a Pegasust – állapították meg a Citizen Lab nevű civil szervezet kiberbiztonsági kutatói az AP hírügynökség beszámolója szerint. A szakértők a lengyel kormány két ellenfelének telefonján is megtalálták a szoftver nyomait: a 2019-es parlamenti választások idején Roman Giertych ügyvéd telefonját hekkelték meg vele, ebben az évben pedig Ewa Wrzosek ügyészét.
Előbbi korábban oktatási miniszter és miniszterelnökhelyettes volt, majd a lengyel ellenzék jelentős alakjainak ügyvédje lett. Utóbbi a lengyel kormány igazságszolgáltatási reformjának egyik erős ellenzője.
Az AP emlékeztetett, hogy 2019-ben a lengyel TVN televízió – amely ellen médiaháborút indított nemrégiben az ottani kormány – bizonyítékot talált arra, hogy az állami korrupcióellenes ügynökség több mint 8 millió dollárt költött felefonos kémprogramokra. A szervezet akkor tagadta az állítást, Mateusz Morawiecki miniszterelnök azonban talányosabban fogalmazott: azt mondta, „idővel minden tisztázódni fog”.
A vizsgálatok során kiderült: Roman Giertych telefonját legalább 18 alkalommal hackelték meg 2019 utolsó négy hónapjában, éppen abban az időszakban, amikor ügyvédként a kormábbi kormányfőt, Donald Tuskot képviselte. Tusk jelenleg a legnagyobb ellenzéki párt, a Polgári Platform vezetője. Szintén Giertych ügyfele volt Tusk külügyminisztere, a jelenlegi európai parlamenti képviselő, Radek Sikorski is.
Stanislaw Zaryn lengyel nemzetbiztonsági szóvivő nem erősítette meg, de nem is tagadta, hogy a lengyel kormány rendelte meg a beavatkozást, illetve hogy ügyfele lenne az NSO-nak. Néhány órával azután azonban, hogy az AP választ kapott a szóvivőtől, egy ügyész indítványozta Giertych letartóztatását egy pénzügyeket érintő bűnüggyel összefüggésben.
John-Scott Railton, a Citizen Lab vezető kutatója azt mondta az AP-nek, hogy „megdöbbentően agresszív” módon, napról napra, sőt óráról órára zajlott az ügyvéd megfigyelése. Olyannyira, hogy a telefon – amelyről tulajdonosa azt mondta, hogy ott volt az ágya mellett, de még gyónni is magával vitte – végül használhatatlanná vált.
Wrzosek telefonján hat behatolás nyomait találták meg a szakértők idén június 24. és augusztus 19. között. Az ügyész tavaly annak megállapítására indított vizsgálatot, hogy nem kellene-e elhalasztani az elnökválasztást, tekintettel arra, hogy a koronavírus-járvány veszélyezteti a szavazók és a választáson dolgozók egészségét. Az ügyet azonnal elvették tőle, és két napon belül egy vidéki városba helyezték át. Azután hackelték meg a telefonját, hogy visszatért Varsóba és újra kormánykritikus nyilatkozatokat kezdett adni a médiának.
Őt az Apple értesítette arról novemberben, hogy feltörték a mobilját. Emiatt hivatalosan is panasszal élt, de nem számít arra, hogy az ügyben bárkit is felelősségre vonnak. „Ugyanazok a szolgálatok próbáltak meg behatolni a telefonomba, amelyek most lefolytatják a vizsgálatot, az elkövetők után kutatva” – mondta, jelezve, hogy nem számít azonnali felelősségre vonásokra az ügyben.