Világ Domány András 2021. december. 13. 13:20

Belviszály a lengyel kormányban: A kormányszóvivő cáfolta a minisztert

Domány András
Szerzőnk Domány András

Az igazságügyi miniszter, egyben a kisebbik lengyel kormánypárt elnöke csak a magánvéleményét fejezte ki, amikor a befizetések leállításával fenyegette az Európai Uniót – közölte a kormányszóvivő. Vagyis nincs egység a varsói kormányban.

A radikális nézeteiről ismert Zbigniew Ziobro a tekintélyes brit Financial Times portálján vasárnap közölte: követelni fogja, hogy Lengyelország állítsa le befizetéseit az Európai Uniónak, és vétózzon meg minden döntést, amelyhez egyhangú állásfoglalás szükséges. Szerinte ugyanis az EU törvénytelenül zsarolja Lengyelországot.

Egyáltalán nem a jogállam érdekli, amelynek hiányosságaira hivatkozva nem hajlandó kifizetni a Helyreállítási Alapból járó pénzt, hanem meg akarja buktatni a demokratikusan választott varsói kormányt, hogy kikényszerítse a Berlinből irányított átalakítást egy föderatív állammá.

Erre mondta hétfőn Piotr Müller kormányszóvivő, hogy csak a miniszter magánvéleménye. Egyúttal felhívta kormánybeli kollégája figyelmét, hogy országuk több pénzt kap az uniós költségvetésből, mint amennyi befizet, így a tagdíjfizetés befagyasztása „nem segítené különösebben” a viták megoldását.

Ziobro és Morawiecki miniszterelnök személyes viszonya közismerten rossz, a miniszter többször támadta nyilvánosan a kormányfőt éppen az EU-val kapcsolatos „túl puha” politikája miatt. Viselkedését egyrészt azért tűrik el mégis, mert kis pártjának 19 képviselője nélkül nincs kormánytöbbség a parlamentben – még velük együtt is csak éppen hogy –, másrészt mert amit az igazságszolgáltatás függetlenségének felszámolása érdekében tesz az ügyészség és a bírósági igazgatás egyszemélyi vezetőjeként, és amit újabb törvényjavaslatokkal tervez folytatni, az nagyon is beleillik a kormány politikájába.

Jaroslaw Kaczynskinak, a nagyobbik kormánypárt elnökének is tetszik ez az irány – rossz néven veszi, hogy állami szervek veszíthetnek pereket állampolgárokkal és szervezeteikkel szemben –, és ezért eltűri a pártbeli helyettesévé is megtett Morawiecki miniszterelnökkel, sőt az őt általában kiszolgáló, de Ziobro hatalmát sokalló Andrzej Duda köztársasági elnökkel szembeni lázítást.

Az is lehet persze, hogy Ziobro csak előreszaladt. Hiszen Olaf Scholz új német kancellárral szintén vasárnap tárgyalva Morawiecki miniszterelnök is bírálta a német kormányprogram EU-ra vonatkozó részét, és követelte a helyreállítási pénzek kifizetését. Kérdés tehát, hogy meddig marad magánvélemény, amit Ziobro mondott.

Hirdetés