Az Asztúria hercegnője-díjat minden évben nyolc kategóriában ítélik oda. A magyar biokémikusnak tudományos munkásságáért mondtak köszönetet.
Karikó Katalin biokémikus, kutatóbiológus, a koronavírus elleni mRNS-alapú oltóanyag egyik fejlesztője pénteken átvette a 2021-es Asztúria Hercegnője-díjat a spanyolországi Oviedóban.
Az Asztúria hercegnője-díjat minden évben nyolc kategóriában ítélik oda olyan személyeknek, akik kiemelkedő teljesítményt értek el az irodalom, a művészetek, a tudományok és a sport terén.
„A díjazott kutatók a tudomány történetének egyik legkiemelkedőbb eseményének főszereplői. Munkájuk kiváló példa az alaptudomány fontosságára az egészség védelmében világszinten” – fogalmazott júniusi indoklásakor a zsűri.
A méltatás szerint a tudományos szakemberek alapkutatásban eltöltött hosszú pályafutása vezetett el olyan innovációkhoz, amelyekkel rekordidő alatt lehetett létrehozni a koronavírus elleni hatékony vakcinákat. Emellett akár hírvivő RNS (mRNS)-alapú vakcinák, vagy az adenovírus alapú oltóanyagok használata más betegségekkel szemben is reményt keltő lehet.
Balogh Csaba: Karikó Katalin, a Nobel-díj és a való világ
Ebben a kérdésben nagyon nem egyszerű, de tegyük most félre azt, hogy magyarok vagyunk, mint Karikó Katalin. Nézzük egyszerűen csak a Nobel-díj alapítójának kívánságát, illetve az mRNS technológiát.