Világ Németh András 2021. október. 17. 11:00

Így ürül ki lassan Oroszország – Demográfiai válsággal kell szembenéznie Putyinnak

Németh András
Szerzőnk Németh András

Az elvándorlás és a természetes fogyás miatt gyorsan csökken Oroszország népessége, az utóbbi 12 hónapban – csak a halálozások magas és a születések alacsony száma miatt – egymillióval zuhant a világ legnagyobb országában élők száma.

Békeidőben nem esett még annyival Oroszország népessége, mint most: 2020 és 2021 szeptembere között 997 ezerrel csökkent az orosz állampolgárok száma, a korábbi negatív csúcsot 1999 júliusa és 2000 júniusa között mérték, akkor 983 ezres volt a visszaesés. A halálozások száma folyamatosan meghaladta a születésekét, idén augusztusban például 127 ezer gyerek született, és 207 ezer orosz polgár halt meg.

A világ legnagyobb országának népessége – legalábbis a hivatalos adatok szerint – 145 millió alá esett, ami azt jelenti, hogy az országban annak ellenére kevesebben élnek, mint Vlagyimir Putyin államfő 1999-es hatalomra kerülésekor, hogy közben Moszkva 2014-ben elcsatolta Ukrajnától a Krímet és ezzel azonnal több mint kétmillióval nőtt az orosz állampolgárok száma.

AFP / VLADIMIR ASTAPKOVICH

Az ENSZ előrejelzése szerint 2050-re további 11-12 millióval csökken majd Oroszország népessége, s a lakosság nagy része a nagyobb városokban él majd, és hatalmas területek néptelenednek el. A városokban 110 millió, a vidéki kisebb településeken pedig 22-24 millió ember él majd. A területek kiürülése pedig nemzetbiztonsági kockázatot jelent: Oroszországban már régóta attól tartanak, hogy Kína, amelynek Szibériával és az orosz Távol-Kelettel határos városaiban sokmillió ember él, egyszer csak fogja magát és arrébb tolja a határt, megszállva az oroszok által be nem népesített térségeket. A félelem nem teljesen alaptalan, a most Oroszországhoz tartozó területek jó része két-három évszázaddal ezelőtt még Kína fennhatósága alatt állt.

Szerteágazó okok

A tartós, csak néhány évig tartó időszakra megszakadó népességfogyásnak több oka van: egyebek mellett a balesetek magas száma, az alkoholizmus, illetve az egészségügyi ellátás egyenetlen színvonala, 2020 óta pedig a koronavírus-járvány is rontja a helyzetet. A hivatalos adatok szerint a pandémia eddig mintegy nyolcmillió embert betegített meg, ebből valamivel több mint kétszázezren vesztették életüket a szövődmények miatt. A független szakértők szerint viszont jóval magasabb a Covid-halottak száma: a pandémia kitörése óta több mint hatszázezerrel több a halott, mint amennyi a járvány előtti oroszországi trendek alapján várható lenne.

AFP / Sputnik / ALEXANDR KRYAZHEV

A népesség annak ellenére fogy, hogy Putyinék jelentős anyagi kedvezményekkel próbálják növelni a családok gyermekvállalási kedvét. Bevezették például az „Anyasági tőke” intézményét, amely félmillió rubellel, (mintegy 2,5 millió forint) segíti a második, illetve harmadik gyermeket vállaló családokat. A pénzt otthonok vásárlására, vagy felújítására, illetve a gyermek oktatására lehet elkölteni. Az anyagi támogatás mellett Oroszország is igyekszik magát a keresztény értékek és a „normális családok” védelmezőjeként feltüntetni, az orosz parlament például még a jóval a magyar törvényhozás előtt fogadta el a homoszexualitás „propagandáját” tiltó törvényt.

Tömeges elvándorlás

A természetes fogyás mellett jelentős az oroszok elvándorlása is, a Takie Dela nevű hírportál számításai szerint Putyin több mint két évtizedes országlásának éveiben eddig mintegy ötmillió orosz állampolgár hagyta el az országot. A folyamat gyorsulóban van, a legmagasabb számot – évente 300-300 ezret – 2016-2019 között regisztrálták. A külföldre költözők többsége a jól képzettek és a fiatalok közül kerül ki: az emigránsok 55 százaléka esett a 20-40 év közötti generációra, s 92 százalékuknak volt már egyetemi végzettsége.  A felmérések szerint a távozás fő oka nem politikai, hanem gazdasági, a távozók jelentős része Nyugat-Európában és az USA-ban új vállalkozásba kezd. A szociológiai felmérések sötét képet festenek, a megkérdezettek húsz százaléka fontolgatja a kivándorlást, s a fiatalok körében ez az arány kétszer magasabb, mint a negyven éven felüliek körében.

AFP / MARIA PASSER

Muszlim térnyerés

A demográfiai trendek miatt jelentős változások következnek be a népesség szerkezetében. Ezek közöl az egyik legfontosabb az, hogy az ország többségében muszlimok lakta térségeiben – az Észak-Kaukázusban, illetve Tatárországban – jóval nagyobb a szülési kedv, mint az ország többi, főként oroszok lakta körzeteiben. Jelenleg 14-20 millió körül van az oroszországi muszlimok száma, s a szakértők szerint másfél évtized múlva a most 10-14 százalékos arány eléri majd a harminc százalékot. Az oroszországi muszlim közösség vezetője, Ravil Gainutdin is a muszlim népesség részarányának gyors növekedésére számít, és már bejelentette, a változások miatt sok új mecsetet kell építeni az oroszországi városokban.

Az orosz ortodox egyház egyik vezető papja – a pátriárka hivatalának családügyekért felelős képviselője – Dmitrij Szmirnov szerint visszafordíthatatlan az ortodoxok visszaszorulása. „A muszlimok családokban sokkal több gyermek születik. De elsősorban nem a tatároknál, hanem a kaukázusiaknál. Az oroszok 2050-re elfogynak, egészen más népek fognak itt élni, csecsenek, ingusok, vagy akár arabok. És már nincs esély a folyamat megfordítására” – mondta Szmirnov az Eho Moszkvi rádiónak adott nyilatkozatában.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.