Világ MTI / hvg.hu 2021. szeptember. 14. 15:09

Szlovéniában minden negyedik vírusteszt pozitív, Romániában megduplázódott a fertőzöttek száma

Szlovéniában és Romániában is nő a koronavírus-fertőzöttek száma. A ljubljanai kormány szigorította a járványügyi szabályokon, szerdától mindenkinek rendelkeznie kell QR-kóddal ellátott Covid-igazolvánnyal az állami és a magánszektorban egyaránt.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Szlovéniában minden negyedik vírusteszt pozitív eredmény hozott, a növekvő esetszámok miatt szerdától szigorodnak a járványügyi szabályok is. Az elmúlt 24 órában 1393 új koronavírus-fertőzöttet szűrtek ki az országban. A vírus okozta Covid–19 szövődményeiben az elmúlt napon három beteg halt meg. A koronavírusos betegek közül 333-an vannak kórházban, 77-en intenzív osztályon.

A ljubljanai kormány döntése szerint szerdától mindenkinek rendelkeznie kell QR-kóddal ellátott Covid-igazolvánnyal az állami és a magánszektorban egyaránt. Ez vonatkozik az ügyfelekre is. Bárki, bármilyen szolgáltatást vesz igénybe, ahhoz oltási, gyógyultsági igazolást vagy negatív tesztet kell felmutatnia. Kivételt képeznek ez alól az alapvető élelmiszereket forgalmazó üzletek, illetve gyógyszertárak, de csakis abban az esetben, ha nem bevásárlóközpontokban működnek.

A védettségi igazolásra az egészségügyi szolgáltatásoknál is szükség lesz, kivéve a sürgősségi ellátást.

A valamivel több mint kétmillió lakosú Szlovéniában eddig 1 026 944-an kaptak védőoltást, közülük 937 578-an már a második adagot is. Ez az oltásra jogosultak 49, illetve 44 százaléka.

A szomszédos Horvátországban keddre 974 új esetet azonosítottak. A vírus okozta betegségben az elmúlt napon kilencen haltak meg. Kórházban hatszáz beteget ápolnak, 59-en vannak lélegeztetőgépen. A valamivel több mint négymilliós Horvátországban eddig 1 762 738-an kaptak védőoltást – a jogosultak 43,4, a felnőtt lakosság 52 százaléka –, közülük 1 652 731-en már a második adagot is felvették.

Romániában több mint duplájára ugrott az új fertőződések száma

Romániában a kéthetes mozgóátlag több mint kétszeresére ugrott, megközelítette a négyezret kedden a 24 óra alatt újonnan diagnosztizált koronavírus-fertőződések száma, a haláleseteké pedig a százat közelíti.

A stratégiai kommunikációs törzs (GCS) 3929 új esetről számolt be kedden, amikor a megelőző két hét adatai alapján 1727 fertőződés számított volna átlagosnak. Az utóbbi 24 órában 96 koronavírusos beteg halt meg: ez csaknem háromszorosa a kéthetes mozgóátlagnak.

Rohamosan emelkedik az egészségügyi rendszer leterheltsége is: kedden 5622 fertőzöttet kezeltek kórházban, ami egy hét alatt 60 százalékos növekedést mutat. Hasonló arányban romlott a helyzet a Covid-kórházak intenzív terápiás részlegein is, ahol kedden már 675 súlyos állapotban lévő beteget ápoltak.

Cseke Attila megbízott egészségügyi miniszter szerint a kinevezése óta eltelt néhány nap alatt (csaknem kétszázzal) 933-ra bővítették a koronavírusos betegeknek elkülönített intenzív terápiás helyek számát. A célkitűzés az, hogy – a részlegek átminősítésével és a szakszemélyzet áthelyezésével – elérjék az 1500 helyet.

Romániában a közegészségügyi szakemberek elsősorban az alacsony – 31 százalékos – átoltottságnak tulajdonítják a fertőzés példátlanul gyors terjedését a járvány mostani, negyedik hullámában.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.